Domowe magazyny energii. Polska ma być jednym z liderów

Domowe magazyny energii. Polska ma być jednym z liderów
Panasonic

Rynek domowych magazynów energii w Europie wyraźnie przyspiesza. Na razie naszego kraju nie ma wśród liderów sprzedaży domowych baterii, ale wkrótce ma być inaczej. W ciągu kilku lat mamy wejść do ścisłej europejskiej czołówki.

Z raportu opublikowanego przez europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) wynika, że w ubiegłym roku w domach prosumentów w Europie zostały zainstalowane bateryjne magazyny energii elektrycznej o pojemności o 107 proc. większej niż rok wcześniej.

Zainstalowana w 2021 roku pojemność domowych magazynów energii w Europie wyniosła 2294 MWh, z czego aż 59 proc. stanowiła pojemność zainstalowana w Niemczech (1354 MWh), kolejni byli Włosi z udziałem 14 proc. (321 MWh), Austriacy z udziałem 6 proc. (132 MWh) oraz Brytyjczycy z udziałem 5 proc. (128 MWh). 

REKLAMA

W efekcie na koniec zeszłego roku w Europie funkcjonowało już 650 tys. bateryjnych domowych magazynów o skumulowanej pojemności 5,4 GWh.

SolarPower Europe prognozuje, że na koniec tego roku łączna pojemność baterii w domach Europejczyków wzrośnie do 9,3 GWh, natomiast na koniec 2026 roku według średniego scenariusza ma to być już 32,2 GWh, a według maksymalnego scenariusza – nawet 44,4 GWh.


REKLAMA

Będziemy jednym z liderów

Choć w naszym kraju rynek domowych magazynów energii dopiero raczkuje, to już w ciągu kilku lat mamy stać się jednym z największych rynków w Europie.

SolarPower Europe prognozuje, że najwięcej domowych baterii w Europie w latach 2022–2026 przybędzie w Niemczech, gdzie mają zostać zainstalowane magazyny o pojemności 7,6 GWh w scenariuszu minimum (do 13,7 GW w scenariuszu maksimum).

Na drugim miejscu mają być Włochy (min. 3 GW, maks. 8 GW), a na trzecim miejscu analitycy SPE widzą Polskę. W latach 2022–2026 mamy zainstalować domowe magazyny o pojemności od 0,9 GW do 2,6 GW. Kolejna w prognozie jest Austria (min. 1,1 GW, maks. 2,3 GW), a następnie Wielka Brytania (min. 0,9 GW, maks. 2,4 GW).

SolarPower Europe ocenia, że w 2026 roku w Europie zainstalowane zostaną domowe magazyny energii o pojemności około 7,33 GWh. W tym na Niemcy ma przypaść 36 proc. (2651 MWh), na Włochy 13 proc. (961 MWh), na Polskę 8 proc. (587 MWh), a na kolejnym miejscu pod względem zainstalowanej pojemności w 2026 roku ma być Szwecja z udziałem 6 proc. (458 MWh).

Komentując prognozę dla naszego kraju, SPE podkreśla, że Polska obecnie należy do największych europejskich rynków domowej fotowoltaiki, co w najbliższych latach powinno pozytywnie wpłynąć na rosnącą sprzedaż domowych baterii.

Wzrostowi sprzedaży domowych magazynów energii elektrycznej w Polsce powinno sprzyjać znaczące zwiększenie dotacji na te urządzenia w programie Mój Prąd. Więcej na ten temat w artykule: Zasady programu „Mój prąd”. Znamy więcej szczegółów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.