Amazon zastąpi generatory Diesla bateryjnymi magazynami energii

Amazon zastąpi generatory Diesla bateryjnymi magazynami energii
fot. YouTube/CNBC Television

Amazon Studios rozpoczął wymianę prądotwórczych generatorów Diesla na mobilne bateryjne magazyny energii (BESS). Dostrzegając zalety tego rozwiązania, firma zamierza w 2023 roku zwiększyć skalę wykorzystania BESS podczas kręcenia swoich produkcji.

Amerykański producent i dystrybutor telewizyjny i filmowy poinformował, że wykorzystuje mobilne systemy magazynowania energii MP-75/600 BESS wyprodukowane przez amerykański start-up Moxion Power na planie kręconej komedii romantycznej i serialu policyjnego.

Nie tylko względy środowiskowe

REKLAMA

Jednym z powodów, dla których amerykański gigant filmowy zdecydował się na zastąpienie konwencyjnych agregatów Diesla nowymi systemami BESS, jest oczywiście dbałość o środowisko i wspieranie procesu dekarbonizacji. Jednak, jak podkreśla Amazon, wykorzystanie BESS niesie ze sobą szereg innych korzyści. To głównie cichsza praca generatora bateryjnego i natychmiastowa gotowość BESS do pracy, bez koniecznego czasu na rozruch i dodatkowego – na schłodzenie po eksploatacji.

Ponadto praca z BESS jest czystsza, ponieważ magazyn energii nie wymaga dolewania paliwa ani prac konserwacyjnych lub naprawczych, co na planie filmowym zdarza się przy użytkowaniu agregatów dieslowskich. BESS może być też bez większych przeszkód stosowany w szerokim zakresie temperatur, może również pracować w zamkniętych pomieszczeniach.


REKLAMA

Moxion zakwalifikowany do dotacji

Amerykański start-up, który dostarczył BESS dla Amazon Studios, ogłosił, że wybrany system MP-75/600 BESS został zakwalifikowany do kalifornijskiego programu dotacji Clean Off-Road Equipment Voucher Incentive Project (CORE), wspierającego sprzedaż i eksploatację bezemisyjnego sprzętu terenowego. W ramach budżetu o wartości 125 mln dolarów można otrzymać gotówkowy rabat w punktach sprzedaży.

Na stronie internetowej producenta brakuje informacji na temat specyfikacji technicznej samego systemu. Jak czytamy w portalu Energy Storage, pojedyncza jednostka MP-75/600 BESS ma pojemność 600 kWh i jest wyposażona w najnowocześniejszą technologię konwersji.

Zwiększą moc produkcyjną

Moxion aktualnie buduje swój pierwszy zakład produkcyjny w Kalifornii i planuje zwiększyć roczną zdolność produkcyjną do 7 GWh. W planach jest również budowa drugiej fabryki, której otwarcie zaplanowano na rok 2024.

Skalowanie biznesu BESS idzie w parze z coraz większym zapotrzebowaniem na systemy tego typu w Ameryce. Także na rynku europejskim magazynowanie energii zyskuje coraz większe znaczenie. Holenderska firma Greener Power Solution produkuje i wynajmuje BESS do zasilania imprez muzycznych czy prac konserwacyjnych związanych z poprawą stanu holenderskiej sieci elektroenergetycznego.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.