Hynfra wprowadzi do Polski magazyny energii bazujące na amoniaku

Hynfra wprowadzi do Polski magazyny energii bazujące na amoniaku
Tomoho Umeda

Polska spółka Hynfra podpisała porozumienie o współpracy z japońskim dostawcą technologii Tsubame BHB, który opracował rozwiązanie umożliwiające małoskalowe wytwarzanie amoniaku.

Tsubame BHB Co. Ltd. to japońskie przedsiębiorstwo, które wprowadza na rynek technologię wytwarzania amoniaku w małej skali dzięki opracowaniu innowacyjnego katalizatora.

Technologia japońskiej firmy ma pozwolić na stworzenie bezpiecznych amoniakalnych magazynów energii, które znajdą zastosowanie w sezonowym magazynowaniu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także będą wykorzystywane w ciepłownictwie i logistyce wodoru.

REKLAMA

Oceniamy, że nasze rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w obszarze konwencjonalnego rynku amoniaku – w głównej mierze branży nawozów azotowych – ale przede wszystkim umożliwi efektywne wdrażanie nowych zastosowań, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych z magazynowaniem wodoru oraz jego długodystansowym transportem – zapewnia Masahiro Watanabe, dyrektor generalny Tsubame.

Hynfra P.S.A. jest integratorem technologii i projektantem instalacji do produkcji wodoru odnawialnego, który może być wykorzystany w procesie syntezy z azotem do produkcji amoniaku.

REKLAMA

Prezes spółki, Tomoho Umeda, podkreśla, że zielony amoniak ma duży potencjał, aby być wykorzystywany do magazynowania znacznych wolumenów energii w długim okresie.

Na polskim rynku jesteśmy pionierem w zakresie magazynowania energii. Nasza spółka córka Hynfra Energy Storage, wraz ze swoimi partnerami, wygrała pierwszą w polskiej historii aukcję, w której magazyny energii zawarły umowę na rynku mocy. Teraz jako pierwsi wprowadzamy bezpieczny amoniakalny magazyn energii – mówi Tomoho Umeda.

Hynfra widzi możliwość wykorzystania rozwiązania Tsubame w rozproszonych, małych instalacjach wodoru odnawialnego, które będą funkcjonować np. w sektorze komunalno-ciepłowniczym.

Amoniak coraz częściej wskazywany jest nie tylko jako efektywny nośnik samego wodoru, ale również jako równoprawne, niskoemisyjne paliwo dla branż, które nie poddadzą się bezpośredniej elektryfikacji. Możliwość wytwarzania amoniaku w małej skali pozwoli na znacznie bardziej elastyczne magazynowanie nie tylko samego wodoru, ale również energii odnawialnej w nim zawartej, bez konieczności kapitałochłonnej i wymagającej dużych obszarów inwestycji w klasyczne instalacje wytwarzania – dodaje Tomoho Umeda.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.