Węgrzy dostaną ponad miliard euro dotacji na magazyny energii

Węgrzy dostaną ponad miliard euro dotacji na magazyny energii
MET Group

Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Węgry program wsparcia inwestycji w magazyny energii. Obecnie największy magazyn energii na Węgrzech został zrealizowany z wykorzystaniem Megapacków, które dostarczyła Tesla.

Dzięki decyzji Komisji Europejskiej Węgrzy dostaną unijne dotacje w wysokości około 1,1 mld euro w ramach programu mającego na celu zwiększenie niezależności energetycznej Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys wywołany agresją Rosji w Ukrainie.

Węgierski program wsparcia dla magazynowania energii zakłada przyznanie pomocy publicznej dla inwestycji w magazyny o mocy przynajmniej 800 MW i pojemności 1600 MWh. Ich zadaniem będzie stabilizowanie systemu elektroenergetycznego w sytuacji wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Program wsparcia magazynów energii będzie otwarty dla podmiotów działających na węgierskim rynku energetycznym – z wyłączeniem instytucji finansowych. Z kolei dopuszczone do niego mogą zostać inwestycje transgraniczne realizowane we współpracy z partnerami z krajów graniczących z Węgrami.

Wsparcie w formie grantów będzie przyznawane z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, a także z Funduszu Modernizacyjnego. Inwestorzy będą konkurować o wsparcie w ramach przetargów. Nagrodzone projekty powinny zostać zrealizowane do końca 2024 roku.

Węgierski program o wartości 1,1 mld euro ułatwi rozwój zdolności magazynowania energii elektrycznej. Węgierski system elektroenergetyczny będzie bardziej elastyczny. Przygotowania do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w miksie energii elektrycznej są zgodne z celami klimatycznymi i energetycznymi UE – komentuje zatwierdzenie pomocy unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

REKLAMA

Dofinansowanie do magazynów energii dla OSD

Węgry rozpoczęły wcześniej wspieranie inwestycji w magazyny energii. W ubiegłym miesiącu węgierskie ministerstwo energii ogłosiło program, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w magazyny energii o łącznej pojemności około 1 GWh. Mają one zostać zrealizowane do połowy 2025 roku.

Jedno z postępowań składających się na program wsparcia dla magazynów energii jest adresowane do operatorów sieci elektroenergetycznej, którzy będą mogli zagospodarować budżet 155 mln euro. Celem jest uruchomienie magazynów o pojemności 146 MWh.

Magazyny na Węgrzech

Na Węgrzech prowadzone są już pierwsze inwestycje związane z budową magazynów energii. Jeden z nich powstał na terenie elektrowni gazowej Dunamenti o mocy 769 MW, która jest zlokalizowana w pobliżu granicy węgiersko-słowackiej. Tę inwestycję zrealizowała szwajcarska grupa MET, instalując na terenie węgierskiej elektrowni trzy bateryjne moduły Megapack, które dostarczyła Tesla. Całkowita pojemność tego dwugodzinnego magazynu energii wynosi 7,68 MWh.

Inny magazyn energii – z wykorzystaniem baterii przepływowych – zrealizuje w Osku w środkowych Węgrzech firma Infinity Energy Systems dla lokalnego dewelopera odnawialnych źródeł energii STS Group. Inwestycja dofinansowana ze środków unijnych zakłada montaż sześciogodzinnego magazynu o mocy 1,5 MW, który będzie elementem infrastruktury elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.