E.ON postawi magazyny energii przy farmach wiatrowych

E.ON postawi magazyny energii przy farmach wiatrowych
Magazyny energii w Tuscon w Arizonie. Fot. E.ON

Niemiecki koncern energetyczny wybuduje przemysłowe, bateryjne magazyny energii przy ogromnych farmach wiatrowych w Teksasie, czyli w stanie, w którym koncentruje się działalność E.ON w USA.

E.ON rozpoczął realizację projektu o nazwie Texas Waves, w ramach którego zbuduje dwa bateryjne magazyny energii w technologii litowo-jonowej o łącznej mocy 20 MW i pojemności 5 MWh.

Instalacje powstaną przy farmach wiatrowych Pyron oraz Inadale w zachodnim Teksasie. Łączna moc wiatraków, które E.ON postawił do tej pory w Teksasie, przekracza 2,7 GW.

REKLAMA

Zadaniem magazynów energii będzie regulowanie pracy sieci elektroenergetycznej należącej do operatora Electric Reliability Council of Texas.

Uruchomienie magazynów energii w zachodnim Teksasie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Niemiecki koncern ma już na koncie budowę bateryjnego magazynu energii o pojemności 10 MW, który gromadzi energię z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW działającej w Tuscon w Arizonie. Instalacja wspomaga pracę sieci należącej do lokalnego operatora Tucson Electric Power.

REKLAMA

W całych Stanach Zjednoczonych niemiecki koncern energetyczny posiada farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 3 GW.

Na całym świecie E.ON zainwestował w odnawialne źródła energii do tej pory już ponad 12 mld dolarów i posiada instalacje OZE o łącznej mocy ponad 5,4 GW. Wkrótce potencjał aktywów w niemieckim koncernie powiększy pierwsza farma wiatrowa E.ON na Bałtyku, która powstaje przy współpracy z norweskim koncernem paliwowym Statoil. Więcej o tej inwestycji w artykule: Na Bałtyku ruszyła budowa ogromnej farmy wiatrowej Arkona.

W pierwszej połowie br. czołowy niemiecki koncern energetyczny zanotował sprzedaż na poziomie 19,58 mld euro, czyli o 3 proc. mniejszą niż w I połowie 2016 r. Udział sektora OZE w tym wyniku wyniósł 710 mln euro wobec 680 mln euro rok wcześniej.

Taki poziom przychodów pozwolił E.ON na wygenerowanie w pierwszej połowie br. skorygowanego zysku EBIT na poziomie 1,76 mld euro (skorygowana EBITDA wyniosła 2,71 mld euro)  wobec 2 mld euro (EBITDA 2,9 mld euro) przed rokiem. W tym dział OZE wypracował skorygowany wynik EBIT na poziomie 205 mln euro wobec 254 mln euro w I połowie 2016 r.

W I połowie br. E.ON wyprodukował w lądowej energetyce wiatrowej 4,9 TWh energii wobec 4,3 TWh przed rokiem, a z morskich wiatraków wytworzył 1,7 TWh, czyli tyle samo, ile przed rokiem.

red. gramwzielone.pl