Nowa technologia BMZ Poland w hiszpańskich autobusach

Nowa technologia BMZ Poland w hiszpańskich autobusach
Fot. BMZ Poland

W odbywających się w tym tygodniu w belgijskim Kortrijk targach Busworld 2017 zadebiutował pierwszy dwupiętrowy, elektryczny autobus hiszpańskiej firmy UNVI. Podstawowym elementem pojazdu jest technologia Master BMS (Battery Management System), którą dostarczyła firma BMZ Poland.

W autobusie firmy UNVI zostały zamontowane trzy baterie litowo-jonowe o pojemności 58,1 kWh każda. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest możliwe dzięki zainstalowanemu układowi Master BMS (Battery Management System) firmy BMZ Poland. Jest to system, pozwalający połączyć baterie o różnym stopniu naładowania w jeden układ bateryjny.

Jak zwraca uwagę BMZ Poland, podłączenie równoległe wszystkich baterii mogłoby skutkować wytworzeniem się prądów wyrównawczych, co w efekcie doprowadziłoby do uszkodzenia baterii.

REKLAMA

Ogromną zaletą zastosowanego układu bateryjnego jest to, że może on być szybko serwisowany bez potrzeby demontażu baterii. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwy jest serwis podstawowych komponentów takich jak spalony bezpiecznik, uszkodzony stycznik czy układ zabezpieczeń – mówi Tomasz Ciszek, kierownik projektu z BMZ Poland. 

REKLAMA

Układ Master BMS oblicza w czasie rzeczywistym maksymalne dozwolone prądy ładowania oraz rozładowania, uwzględniając rozpływ prądów do poszczególnych baterii. Oblicza także procentową pojemność zestawu bateryjnego, udostępnia informację o pozostałym zasięgu autobusu i szacunkowym czasie wymaganym do pełnego naładowania.

W ubiegłym miesiącu BMZ Poland uruchomił oficjalnie nową fabrykę w Gliwicach. Produkcja będzie obejmować m.in. rozwiązania dedykowane przemysłowi motoryzacyjnemu, a także technologie dla stacjonarnych magazynów energii.

Powierzchnia nowej – wartej ponad 9 mln euro inwestycji – to przeszło 12,3 tys. mkw. Znajdują się w niej zarówno nowoczesne hale produkcyjne, magazyny, jak i laboratoria badawcze oraz powierzchnie biurowe, będące nową siedzibą firmy. 

Spółka BMZ Poland powstała w 2010 roku jako polski oddział niemieckiej firmy BMZ GmBH. Obecnie grupa BMZ jest liderem wśród europejskich producentów zestawów akumulatorowych dla przemysłu ogrodniczego, rowerowego, medycznego i rynku szeroko pojętych elektronarzędzi. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania energii, bazując na ogniwach litowo-jonowych.

red. gramwzielone.pl