Wielka farma wiatrowa z magazynem energii bez subsydiów

Wielka farma wiatrowa z magazynem energii bez subsydiów
Fot. Senvion

Energia produkowana przez ogromną farmę wiatrową, która powstanie w Australii, będzie częściowo gromadzona w dużym bateryjnym magazynie, który zostanie zbudowany i będzie działać bez jakichkolwiek subsydiów.

Lokalny deweloper Nexif Energy zbuduje w australijskim Port Augusta, w stanie Południowa Australia, ogromną farmę wiatrową Lincoln Gap o mocy 212 MW, która będzie się składać z 59 elektrowni wiatrowych – model 3.6M140 EBC – dostarczonych przez niemieckiego producenta Senvion, który elementy swoich wiatraków wytwarza m.in. zakładach w Polsce.  

Integralną częścią projektu Lincoln Gap będzie bateryjny magazyn energii o mocy 10 MW i pojemności 10 MWh. Nexif Energy podkreśla, że będzie to jedna z pierwszych tego rodzaju instalacji, która zostanie zbudowana bez jakiejkolwiek pomocy finansowej ze strony australijskiego rządu.

REKLAMA

Budowa pierwszego etapu farmy wiatrowej Lincoln Gap (126 MW) ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu, co okazało się możliwe dzięki zabezpieczeniu finansowania w wysokości niemal 190 mln dolarów australijskich.

Realizacja pierwszego etapu ma się zakończyć w III kwartale przyszłego roku. Cała inwestycja ma zostać ukończona w I kwartale 2019 r.

REKLAMA

Deweloper zapewnia, że po uruchomieniu farma wiatrowa osiągnie średni poziom wykorzystania mocy rzędu 43 proc. i z udziałem magazynu energii będzie oddawać do sieci co roku ponad 800 GWh energii elektrycznej, co odpowiada przeciętnej konsumpcji 155 tys. australijskich gospodarstw domowych i unikniętej emisji CO2 na poziomie 600 tys. ton rocznie.

Większą część finansowania I etapu projektu Lincoln Gap pozyskano od Clean Energy Finance Corporation (CEFC).

To pierwszy projekt w Australii, dla którego zabezpieczono finansowanie na budowę podłączonego do sieci przemysłowego, bateryjnego magazynu energii, realizowanego bez subsydiów. W ten sposób został stworzony model finansowania, z którego mogą skorzystać inni inwestorzy chcący wytyczać drogę integracji OZE z siecią – komentuje Andrew Gardner, szef działu wiatrowego w CEFC.

Ta sama instytucja, wraz z rządową agencją Australian Renewable Energy Agency (ARENA), w ubiegłym miesiącu przyznały finansowanie dla projektu hybrydowej elektrowni OZE, złożonej z elektrowni wiatrowych o mocy 43 MW, paneli fotowoltaicznych o mocy 15 MW oraz magazynu energii o parametrach 2 MW i 4 MWh. Całkowity koszt projektu, który powstaje w stanie Queensland, sięga 170 mln dolarów australijskich.

Obecnie w Australii powstaje największy na świecie bateryjny magazyn energii. Za dostarczenie technologii i instalację odpowiada amerykańska Tesla.  Budowa instalacji o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh to efekt wygranego przetargu, który ogłosiły władze stanu Południowa Australia. Więcej o tej inwestycji w artykule: Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii.

red. gramwzielone.pl