Neoen planuje kolejny, wielki magazyn energii

Neoen planuje kolejny, wielki magazyn energii
Fot. Southern California Edison

Francuski deweloper zapowiada budowę w australijskim stanie Quensland magazynu energii, który może być największym na świecie tego rodzaju urządzeniem. O tym, że zapowiedzi tej firmy trzeba traktować poważnie, świadczy zrealizowany z jej udziałem w ubiegłym roku, w zaledwie kilka miesięcy, największy na świecie bateryjny magazyn energii.

W 2017 roku francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Neoen oraz amerykańska Tesla w zaledwie kilka miesięcy zainstalowali w stanie Południowa Australia w ramach projektu o nazwie Hornsdale Power Reserve największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MW.

Tesla wywiązała się przy tym z obietnicy złożonej przez Elona Muska, który zapewnił, że inwestycja zostanie zrealizowana w mniej niż 100 dni. Po przekroczeniu tego terminu magazyny energii miały zostać dostarczone przez Amerykanów za darmo.

REKLAMA

Wcześniej obie firmy informowały, że zrealizują jeszcze wspólnie instalację magazynującą energię ze źródeł odnawialnych w innym australijskim stanie Wiktoria. Moc tej instalacji ma wynieść 20 MW, a cele to gromadzenie energii z pobliskiej farmy wiatrowej i regulacja pracy sieci.

Teraz Neoen zapowiada wybudowanie tym razem w stanie Queensland jeszcze większego magazynu energii, który miałby zaspokajać zapotrzebowanie na energię około 57 tys. gospodarstw domowych. Ta instalacja miałaby zostać oddana do użytku w roku 2019, a naturalnym kandydatem do dostarczenia technologii magazynowania wydaje się Tesla.

REKLAMA

Przedstawiciele australijskiego oddziału Neoen zapewniają, w wypowiedzi cytowanej przez Bloomberga, że projekt Hornsdale okazał się wielkim sukcesem i „otworzył myślenie na temat możliwości wykorzystania dużych magazynów energii”.

Wkrótce miano największego na świecie bateryjnego magazynu energii powinna jednak przejąć instalacja budowana w Ulsan w Korei Płd. przez Hyundai. Moc tej instalacji ma wynieść 150 MW, czyli o 50 proc. więcej niż moc magazynu zrealizowanego przez Neoen i Teslę w Południowej Australii.

Bloomberg wylicza, że w ubiegłym roku na całym świecie ogłoszono realizację projektów przemysłowych magazynów energii o pojemności 1,65 GWh, czyli 4 razy więcej niż w roku 2016.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance podkreślają, że baterie litowo-jonowe nie były jeszcze nigdy tak tanie, wyliczając, że tylko w ciągu ostatniego roku ich cena spadła średnio o 24 proc.

Obecnie ich średnia cena na globalnym rynku ma wynosić 209 USD/kWh. Tymczasem jeszcze w roku 2010 średnia cena baterii litowo-jonowych wynosiła około 1000 dolarów/kWh, a w roku 2013 trzeba było za nie płacić przeciętnie około 600 USD/kWh.  

red. gramwzielone.pl