Belgowie wyprodukują w Nysie elementy baterii Li-Ion

Belgowie wyprodukują w Nysie elementy baterii Li-Ion
Fot. Umicore

To kolejna inwestycja w zakład produkujący na potrzeby sektora elektromobilności, który powstanie w południowo-zachodniej Polsce. Firma Umicore wybuduje w Nysie fabrykę katod do akumulatorów litowo-jonowych. Belgowie mają zainwestować 1,38 mld zł.

Potwierdziły się informacje podane w czerwcu przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W Nysie w woj. opolskim będą produkowane katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii.

Produkcja elementów baterii litowo-jonowych rozpocznie się pod koniec 2020 r. Powstanie też centrum badawczo-rozwojowe. Zatrudnienie ma znaleźć w sumie ponad 400 osób.

REKLAMA

Fabryka w Nysie będzie pierwszym zakładem produkcyjnym tego typu w Europie. Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach produkcyjnych. Wcześniej Umicore uruchomił podobne zakłady w Chinach i Korei Południowej. 

REKLAMA

Belgijska firma posiada jeszcze dwie fabryki, które produkują ten element baterii do pojazdów elektrycznych. Są zlokalizowane w Chinach oraz Korei Południowej.

Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa obecna jest od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o