Tesla przekroczyła 1 GWh w sprzedanych magazynach energii

Tesla przekroczyła 1 GWh w sprzedanych magazynach energii
Fot. Tesla

W informacji na temat wyników finansowych za 2018 rok firma Elona Muska chwali się m.in. potrojeniem sprzedaży magazynów energii jeśli chodzi o zainstalowaną pojemność. Gorzej wypada drugi komponent energetycznego działu Tesli, odpowiadający za sprzedaż instalacji fotowoltaicznych.

Dział “Energy generation and storage” Tesli w ostatnim kwartale 2018 r. odnotował przychody na poziomie 371,49 mln dolarów przy kosztach wynoszących 328,7 mln dolarów.

Wcześniejszy, trzeci kwartał 2018 r. energetyczny segment Tesli zakończył wyższymi przychodami, wynoszącymi 399,31 mln dolarów przy kosztach sięgających 330,55 mln dolarów, natomiast przychody działu “Energy generation and storage” za cały 2018 r. wyniosły 1,555 mld dolarów wobec przychodów rzędu 1,116 mld dolarów wypracowanych w roku 2017.

REKLAMA

Tymczasem całkowite przychody Tesli w 2018 roku, które wypracował głównie dział „automotive”, wyniosły 21,461 mld dolarów wobec 11,758 mld dolarów wypracowanych rok wcześniej.

W 2018 r. Tesla miała sprzedać magazyny energii o łącznej pojemności 1,04 GWh w stosunku do sprzedaży na poziomie 358 MWh zrealizowanej rok wcześniej.

Wyłącznie w czwartym kwartale 2018 r. Tesla dostarczyła magazyny energii o pojemności 225 MWh – o 6 proc. wyższej niż we wcześniejszym kwartale i o 57 proc. wyższej niż w analogicznym okresie roku 2017.

Kolejne osiągnięcie w zakresie magazynów energii, którym chwali się Tesla, to skrócenie w roku 2018 średnio o połowę czasu potrzebnego na zainstalowanie magazynów energii od momentu podpisania kontraktu.

Cel amerykańskiego koncernu na rok 2019 to dostawy magazynów energii o pojemności ponad 2 GWh. Większa sprzedaż ma iść w parze z usprawnieniem procesu produkcji dzięki nowym liniom produkcyjnym opracowanym przez inżynierów wywodzącej się z Niemiec i przejętej przez Teslę firmy Grohmann.

Poza Ameryką Północną Tesla wskazuje jako będące w obszarze jej zainteresowań rynki australijski i europejski, gdzie atrakcyjność takich instalacji podnoszą rosnące ceny energii z sieci. Z kolei w przypadku Australii firma Elona Muska wskazuje na program budowy wirtualnej elektrowni, który jest wdrażany przez władze stanu Południowa Australia i który przewiduje instalację 50 tys. domowych magazynów energii Powerwall.

Już obecnie domowe magazyny energii Powerwall mają być stosowane w ponad 100 energetycznych mikrosieciach, funkcjonujących w 32 krajach.

REKLAMA

Tesla dodaje, że o ile postawiony pod koniec 2017 r. w Australii bateryjny magazyn energii, w którym wykorzystywane są zestawy Powerpack, nadal pozostaje największym na świecie, o tyle w ostatnim czasie miała zebrać zamówienia na jeszcze większe instalacje mające służyć magazynowaniu energii.

Firma Elona Muska podkreśla, że do wzrostu zainteresowania tą technologią – jak alternatywą dla elektrowni szczytowych – przyczyniły się zresztą efekty pracy australijskiego magazynu energii, który, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, powinien zwrócić się w ciągu kilku lat.

Mniej fotowoltaiki

Gorzej wygląda natomiast rozwój fotowoltaicznego biznesu Tesli, stanowiącego drugi z elementów działu “Energy generation and storage”. W czwartym kwartale 2018 r. moc wykonanych instalacji sięgnęła w sumie 73 MW i była o 21 proc. niższa w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast łączna moc instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w całym 2018 r. wyniosła 326 MW i była niższa o 38 proc. w porównaniu do wyniku wypracowanego w roku 2017.

Przy czym Tesla systematycznie odchodzi od charakteryzującego się większymi wolumenami sprzedaży, ale mniejszą rentownością modelu bazującego na leasingu systemów PV.

Instalacje zrealizowane za gotówkę i kredyty w czwartym kwartale 2018 miały stanowić 75 proc. sprzedaży w stosunku do 51 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu rocznym było to odpowiednio 71 proc. w roku 2018 oraz 39 proc. w roku 2017.

Jak podkreśla Tesla, ten trend oznacza wyższe zyski w segmencie fotowoltaiki.

Nadal nie rozkręcono produkcji solarnych dachówek Solar Roof. W raporcie za 2018 r. amerykańska firma informuje o zbieraniu doświadczeń z pierwszych, pilotażowych instalacji fotowoltaicznych, w których zastosowano tę technologię, a także o prowadzonych testach linii produkcyjnych w fabryce w Buffalo w stanie Nowy Jork.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.