
Produkcja magazynów energii LG ruszy pod Wrocławiem już w 2025
Koreański koncern szykuje się do uruchomienia produkcji magazynów energii w zakładzie w Biskupicach, w których dotychczas produkował baterie do samochodów elektrycznych...
Koreański koncern szykuje się do uruchomienia produkcji magazynów energii w zakładzie w Biskupicach, w których dotychczas produkował baterie do samochodów elektrycznych...
Administracja Donalda Trumpa przedstawiła plan mający stanowić alternatywę dla przygotowanego przez jego poprzednika Baracka Obamę tzw. Clean Energy Plan. Propozycja Trumpa nie zawiera jakichkolwiek restrykcji w zakresie emisji CO2.
Pływające farmy fotowoltaiczne powstały już w wielu krajach. W Polsce taki sposób wykorzystania fotowoltaiki testuje jako pierwsza Energa – na razie na instalacji złożonej tylko z kilku paneli PV...
Ministerstwo Energii zostało mocno skrytykowane za zaledwie kilkudniowy termin konsultacji rozporządzenia mającego wprowadzić nowe standardy w wykorzystaniu węgla w domowych paleniskach, prowadząc do ograniczenia problemu smogu. Zaproponowane normy to jednak raczej ukłon w stronę branży węglowej.
Bazująca głównie na wysokoemisyjnych elektrowniach węglowych, polska energetyka już odczuwa ostatnie wzrosty cen uprawnień do emisji CO2. Analitycy tego rynku wskazują, że może to być dopiero początek wzrostu, który szczególnie mocno odczułaby polska gospodarka.
Kolejny inwestor szykuje projekt morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po Polenergii i norweskim Equinor, które dla realizowanych wspólnie projektów już uzyskały decyzję środowiskową, teraz taką decyzję chce zdobyć spółka Baltic Trade and Invest.
Pracująca u szkockich wybrzeży podwodna turbina w ciągu roku wyprodukowała więcej energii niż łącznie wszystkie dotychczas testowane w Szkocji turbiny wykorzystujące energię pływów czy fal morskich.
Portugalski rząd przyznał kolejne licencje na realizację farm fotowoltaicznych, które będą produkować energię bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Moc takich zatwierdzonych przez Lizbonę projektów PV przekroczyła 1 GW.
W tym miesiącu spółki Suez Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę na sprzedaż ciepła z poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). W ten sposób dostęp do ciepła produkowanego z odpadów zyskają mieszkańcy Poznania. Umowa ma obowiązywać przez 24 lata.
Kolejne projekty, dzięki którym będzie można produkować energię odnawialną na własne potrzeby, zostały zatwierdzone do unijnego dofinansowania przez Zarząd Województwa Podlaskiego.
Holenderski rząd poinformował, że przygotuje przetarg dotyczący budowy barier akustycznych, do których konstrukcji zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne. Pierwsza, pilotażowa instalacja tego typu w Holandii już powstaje.
{więcej}
Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. moc wszystkich pracujących w kraju mikroinstalacji OZE – w zdecydowanej większości mikroinstalacji fotowoltaicznych – wzrosła do poziomu porównywalnego do mocy bloku konwencjonalnej elektrowni, np. elektrowni węglowej Kozienice.
Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur raportuje ponowny wzrost średniej ceny zaoferowanej przez inwestorów w ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie, w której zgłoszona podaż projektów znowu nie pokryła całego, udostępnionego potencjału.
W Polsce przybywa instalacji do produkcji energii cieplnej z biomasy, w czym duża zasługa unijnych i krajowych programów realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej...
Regionalny rząd Lombardii kontynuuje w tym roku program dopłat do zakupu bateryjnych magazynów energii. Na razie nie dostaną ich jednak autorzy składanych obecnie aplikacji.