ME szykuje kolejną nowelizację ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?

ME szykuje kolejną nowelizację ustawy o OZE. Co się w niej znajdzie?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W tym kwartale Rada Ministrów ma przyjąć projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, co umożliwi skierowanie go do prac w parlamencie  wynika z aktualnego wykazu prac legislacyjnych rządu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że celem kolejnej nowelizacji ustawy o OZE jest „realizacja zadań określonych w polityce energetycznej Polski do 2020 r., poprzez zmniejszenie obciążeń odbiorców końcowych z tytułu systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii oraz rosnących cen energii elektrycznej”. 

Nowelizacja ustawy o OZE ma umożliwić przeprowadzenie tegorocznych aukcji – wobec braku wprowadzenia przez Ministerstwo Energii do końca 2018 r. rozporządzeń określających parametry aukcji zaplanowanych na 2019 r.

REKLAMA

KPRM informuje, że „wdrożenie tej nowelizacji ma umożliwić przeprowadzenie aukcji na zakup energii elektrycznej z OZE w 2019 roku poprzez wskazanie w przepisach przejściowych, maksymalnych ilości i wartości, która będzie przedmiotem sprzedaży oraz wyznaczenie cen referencyjnych, stanowiących maksymalną wartość oferty, która może zostać złożona przez wytwórcę w ofercie aukcyjnej”.

W przygotowywanej nowelizacji mają pojawić się także zapisy zakładające obniżenie wysokości poziomu opłaty zastępczej, a w rezultacie – jak informuje KPRM – ceny praw majątkowych na przyszłe lata – poprzez wprowadzenie nowej formuły kalkulacji jednostkowej opłaty zastępczej w indeksie Ozjo.

REKLAMA

W nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przewidziano ponadto przedłużenie obowiązywania umów przyłączeniowych dla istniejących projektów OZE. O tym zagadnieniu pisaliśmy wczoraj na Gramwzielone.pl: Inwestorzy w branży OZE mogą stracić umowy przyłączeniowe.

Nowelizacja ma ponadto zawierać rozwiązania „wzmacniające” mechanizm gwarancji pochodzenia przysługujących producentom energii odnawialnej.

Za opracowanie projektu nowelizacji ma odpowiadać wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Zmiany proponowane przez Ministerstwo Energii w treści nowelizacji ustawy OZE wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz oczekiwaniom przedsiębiorców, które kierowane były do Ministerstwa Energii w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o