Tauron włączy stuletni obiekt do wirtualnej elektrowni

Tauron włączy stuletni obiekt do wirtualnej elektrowni
Fot. Tauron

Tauron Ekoenergia dostosowuje jedno ze swoich źródeł wytwórczych, położoną w Sudetach elektrownię wodną Lubachów, uruchomioną w 1917 r., do pracy w układzie wirtualnej elektrowni. Modernizacji zostaną poddane m.in. generatory oraz układy regulacji. Zbudowany zostanie również magazyn energii o mocy 500 kW.

Jak informuje spółka odpowiadająa w grupie Tauron za obszar odnawialnych źródeł energii, jednym z kluczowych urządzeń zarządzających przystosowanym obiektem będzie AILU (Artificial Inteligence Local Unit). To system mikrokomputerowy opracowany specjalnie na potrzeby projektu wirtualnej elektrowni.

AILU umożliwi zdalne sterowanie i autonomiczne bilansowanie grupy źródeł wytwórczy i odbiorników energii elektrycznej. To rozwiązanie ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przed atakiem z zewnątrz, pozwalając przejść, w szczególnych sytuacjach, w tryb pracy autonomicznej i w pełni samodzielnie sterować urządzeniami na obiekcie. 

REKLAMA

Podstawowym celem wirtualnej elektrowni jest zarządzanie pracą OZE na potrzeby uczestników rynku energii, a zwłaszcza uczestników rynku bilansującego. Będzie to możliwe poprzez optymalne sterowanie wytwarzaniem i poborem energii czynnej we wszystkich rzeczywistych obiektach energetycznych przyłączonych do elektrowni wirtualnej, bez względu na ich geograficzną lokalizację i miejsce przyłączenia do sieci.

Dodatkowy pakiet usług przewidziany jest dla operatora systemu dystrybucyjnego. W tym przypadku chodzi o możliwość sterowania pracą źródeł wytwórczych, magazynów energii oraz odbiorników sterowalnych np. budynków wyposażonych w systemy BEMS (Building Energy Management System).

REKLAMA

Celem wdrożenia jest optymalizacja rozpływów mocy, poprawa parametrów zasilania i jakości energii elektrycznej w rzeczywistej sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są urządzenia zintegrowane z platformą wirtualnej elektrowni, a nawet możliwość pracy poszczególnych źródeł w systemie wydzielonym. Poza sterowaniem produkcją mocy i energii czynnej przewidziana jest również możliwość zarządzania mocą bierną i poziomem napięć.

Uzupełnieniem przestrzeni badawczej projektu Taurona są systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 120 kWp wraz z magazynem energii o mocy 30 kW w położonym niedaleko elektrowni wodnej w Lubachowie Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy, a ponadto instalacja laboratoryjna we wrocławskim Biurze Badań i Rozwoju Tauron Ekoenergii.

Zakończenie prac modernizacyjnych w Lubachowie planowane jest na maj tego roku, a ich efektem będzie osiągnięcie przez elektrownię wodną zakresu regulacji mocy czynnej od -0,5 (odstawienie wszystkich hydrogeneratorów i jednoczesne ładowanie magazynu energii) do +1,7 MW, dostępnego w trybie sterowania zdalnego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.