Przedsiębiorcy zostaną objęci definicją prosumenta

Przedsiębiorcy zostaną objęci definicją prosumenta
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Energii

Do ustawy o odnawialnych źródłach energii zostaną wprowadzone zapisy będące efektem prac zespołu ds. prosumentów, którym kieruje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Na razie planowane jest objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta. Na kolejne rozwiązania, które zwiększą możliwości inwestowania we własne, odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach, musimy poczekać do kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które w ostatnich miesiącach przejęło inicjatywę w zakresie prac nad nowymi rozwiązaniami dla prosumentów, regulacji w tym zakresie możemy spodziewać się w najbliższej nowelizacji ustawy o odnawialnych energii, co ma być efektem prac rządowego zespołu ds. energetyki prosumenckiej kierowanego przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz.

Pierwotnie w aktualnym projekcie nowelizacji ustawy o OZE, który opracowało Ministerstwo Energii i którego głównym celem jest umożliwienie przeprowadzenia tegorocznych aukcji, nie znalazły się zapisy dotyczące obszaru prosumenckiego.

REKLAMA

Jednak teraz takie zapisy mają zostać do tego projektu wprowadzone. Jak poinformował w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem, chodzi o objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta, aby docelowo mogli oni korzystać z systemu opustów.

Mimo, że zarezerwowany dla prosumentów system opustów, z którego mogą korzystać m.in. gospodarstwa domowe (warunek to m.in. posiadanie umowy kompleksowej), został wdrożony do ustawy o OZE już w połowie 2016 roku, nadal pozostaje on niedostępny dla przedsiębiorców, w przypadku których jedyna możliwość rozliczenia energii wprowadzanej do sieci to jej sprzedaż po średniej cenie z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału.

Zamiar objęcia przedsiębiorców systemem opustów już od dłuższego czasu zgłaszali urzędnicy Ministerstwa Energii, jednak do tej pory nie wdrożono odpowiednich rozwiązań w prawie, co tłumaczono m.in. problematycznymi kwestiami opodatkowania.

W najbliższej nowelizacji ustawy o OZE możemy spodziewać się dwóch poprawek. Po pierwsze chodzi o rozszerzenie katalog prosumenta o przedsiębiorcę. Druga planowana zmiana to wprowadzenie delegacji do rozporządzenia mającego doregulować kwestię obsługi właścicieli mikroinstalacji.  

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zaznaczył, że w zakresie produkcji energii z należących do przedsiębiorców mikroinstalacji OZE rozważane jest wprowadzenie możliwości wyboru – albo systemu opustów, albo systemu, z którego mogą korzystać obecnie.

Ewentualnych regulacji w tym zakresie możemy spodziewać się jednak już w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, której przygotowanie zapowiedziało już Ministerstwo Energii i w której mogą ponadto pojawić się nowe zasady rozliczeń przedsiębiorstw posiadających instalacje o większej mocy, przekraczającej ustawową moc mikroinstalacji, a więc 50 kW.

REKLAMA

Osobną kwestią, która ma wymagać doprecyzowania według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pozostają rozliczenia energii wprowadzanej do sieci przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Obecna definicja zawarta w ustawie o OZE nie wyklucza z katalogu prosumentów wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych. Jednak uzasadniając potrzebę doprecyzowania tej kwestii, minister Jadwiga Emilewicz podała podczas wczorajszej konferencji prasowej przykłady takich podmiotów posiadających własne instalacje fotowoltaiczne, które nie mogą rozliczyć nieskonsumowanych nadwyżek energii w systemie opustów.

Regulacje przygotowane przez rządowy zespół ds. programu „Energia plus” mają sytuację wspólnot i spółdzielni wyjaśnić, umożliwiając im rozliczanie w systemie prosumenckim.

Wczoraj podczas prezentacji nowego programu kredytowego, z którego bank PKO BP będzie finansować na preferencyjnych warunkach inwestycje w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, minister Emilewicz zasygnalizowała ponadto umożliwienie realizacji inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne na gruncie.

Więcej o kredycie na fotowoltaikę z PKO BP w artykule: Kredyt dla prosumentów z PKO BP. Znamy szczegóły.

To nawiązanie do wcześniejszych wypowiedzi minister Emilewicz, zgodnie z którymi takie inwestycje mają być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości – nie 23 proc. jak dotychczas – ale 8 proc., a więc jak w przypadku inwestycji w mikroinstalacje PV na dachach domów.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o konieczność uzyskania zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie nowych, prosumenckich rozwiązań dla przedsiębiorców, obecny na wczorajszej konferencji wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił, że taka notyfikacja nie będzie konieczna.

Aktualny projekt nowelizacji ustawy o OZE jest nadal przedmiotem prac rządu. Po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów będzie mógł trafić do prac w parlamencie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.