Kiedy kolejne aukcje? Ministerstwo nie chce czekać do „późnej jesieni”

Kiedy kolejne aukcje? Ministerstwo nie chce czekać do "późnej jesieni"
Piotr Czopek, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii

Dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii, Piotr Czopek, zapewnił, że resortowi zależy na szybkim przeprowadzeniu tegorocznych aukcji. Problemem pozostaje jednak nadal nieprzeprocedowana nowelizacja ustawy o OZE, która jest potrzebna, aby te aukcje przeprowadzić, a ponadto nadal brakuje rozporządzenia z cenami referencyjnymi.

Ministerstwo Energii chce w tym roku przeprowadzić największe jak dotychczas aukcje dla odnawialnych źródeł energii, które mają skutkować uruchomieniem potencjału OZE łącznie na 3,4 GW.

Najbardziej mają skorzystać inwestorzy wiatrowi, którzy posiadają jeszcze projekty z pozwoleniami na budowę uzyskanymi przed wejście w życie w 2016 r. ustawy odległościowej. Ministerstwo zakłada przyznanie wsparcia dla farm wiatrowych na łączną moc nawet około 2,5 GW.

REKLAMA

Skorzystać mają też deweloperzy farm fotowoltaicznych, którzy powinni być beneficjentami aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. W tym przypadku ME zakłada przyznanie wsparcia łącznie na około 0,7 GW.

Mniejsze ilości energii mają zostać udostępnione dla pozostałych technologii OZE, w przypadku których – co pokazały ubiegłoroczne aukcje – nie ma jednak na rynku zbyt wielu projektów.

Aby jednak Urząd Regulacji Energetyki mógł przeprowadzić tegoroczne aukcje, konieczne jest przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE zawierającej podstawowe parametry, na podstawie których URE przygotuje postępowania aukcyjne.

Projekt ustawy już jest, jednak nadal nie został przyjęty przez rząd, co uniemożliwia skierowanie go do prac w parlamencie.

Wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Energii, Piotr Czopek, zapewnił, że Ministerstwo nie chce czekać z aukcjami do końca tego roku.

Projekt nowelizacji ma być obecnie procedowany na poziomie Komitetu Stałego Rady Ministrów, później nad nowymi regulacjami będzie pracować Komisja Prawnicza KPRM, a następnie po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów nowymi regulacjami dla rynku OZE będą mogli zająć się posłowie.

– Mam nadzieję, że w miarę szybko zakończymy te prace, aby jeszcze przed wakacjami tę nowelizację uchwalić, abyśmy mogli jak najszybciej te aukcje przeprowadzić – powiedział Piotr Czopek, zaznaczając, że zakontraktowana w tym roku energia ma być niezbędna do pokrycia udziału energii odnawialnej w krajowym celu OZE na 2020 rok.

Chcemy, aby ta aukcja odbyła się możliwie szybko. Nie chcielibyśmy czekać do późnej jesieni, aby nie było to przeprowadzone w sposób nerwowy dla inwestorów – zapewnił Piotr Czopek.

Jednak oprócz nowelizacji ustawy o OZE konieczne jest przeprocedowanie przez Ministerstwo Energii ważnego rozporządzenia, w którym zostaną wskazane ceny referencyjne, a więc maksymalne ceny, których nie będzie można przekroczyć w ofertach składanych w aukcjach.

REKLAMA

– Jesteśmy na technicznym etapie podpisywania tego rozporządzenia. To jest taki wieloetapowy, techniczny proces podpisu aktu prawnego. Jesteśmy w połowie jego procedowania. Myślę, że do końca tego miesiąca spokojnie powinniśmy te ceny referencyjne znać – zapewnił Piotr Czopek.

Dyrektor departamentu OZE uzależnił jednocześnie przygotowanie ewentualnych kolejnych, przyszłorocznych aukcji od wolumenów energii, które zostaną zakontraktowane w tym roku.

– Jeżeli się okaże, że było zakupione mniej energii niż zakładaliśmy i gdy spłyną nowe dane odnośnie zużycia energii za rok 2018 i będziemy widzieć, że potrzebujemy jeszcze więcej (energii odnawialnej – red.), to oczywiście temat jest otwarty i dopuszczamy taką możliwość – ocenił Piotr Czopek.

Kolejne ustawy

Jak podkreślał wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr Czopek, nowe unijne regulacje oznaczają wyzwanie zwłaszcza w zakresie udziału energii odnawialnej w sektorach ciepłownictwa i chłodu, a także transportu. W pierwszym przypadku udział zielonej energii w kolejnej dekadzie ma rosnąć co roku o 1,1-1,3 proc.

Z kolei postęp w zakresie udziału energii odnawialnej w paliwach w transporcie ma dać nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach, nad którą również pracuje Ministerstwo Energii. Projekt tej ustawy ma trafić w najbliższych dniach na Komitet Stały Rady Ministrów, aby – jak zapewnił Piotr Czopek – sfinalizować tę regulację jeszcze przed wakacjami.

Więcej na ten temat w artykule: Współuwodornienie ma poprawić realizację naszego celu OZE.

Dyrektor departamentu energetyki odnawialnej w ME poinformował też o planach przygotowania kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, którą resort chciałby przeprocedować jeszcze w obecnej kadencji parlamentu.

W tej nowelizacji mają znaleźć się kwestie związane z biometanem czy spółdzielniami energetycznymi.

ME pracuje ponadto nad osobną ustawą dla morskiej energetyki wiatrowej, która ma dać podstawy do przygotowania inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku.

Pamiętajmy, że mamy okres wyborczy, więc ilość posiedzeń parlamentu w tym roku jest ograniczona i musimy naprawdę mocno pracować, aby zrealizować nasze założenia, ale jesteśmy na to gotowi zarówno pod względem kadrowym jak i organizacyjnym, żeby udało się to przeprowadzić – zapewnił dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.