Randy Mott: kolejne opóźnienia w przyjęciu ustawy o OZE nieuniknione

Randy Mott: kolejne opóźnienia w przyjęciu ustawy o OZE nieuniknione
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}- W marcu pojawiły się kolejne opóźnienia w przyjeciu projektu ustawy o OZE po tym jak „komisja prawna” wprowadziła do niego swoje zmiany, a do prac zostały wmieszane lokalne samorzady – pisze na swoim blogu Randy Mott, dodając, że możemy spodziewać się kolejnych opóźnień w procedowaniu projektu ustawy o OZE. 

– Większe opóźnienia pojawiły w  marcu, kiedy „komisja prawna” dokonała swoich zmian, które teraz rozważają organizacje samorządowe i komisja środowiska. Największym zewnętrznym źródłem nacisku na zmiany jest niewątpliwie Komisja Europejska – na dwóch frontach – Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji określa, jaka pomoc państwa nie będzie zakłócać konkurencji i Dyrekcja Generalna  ds. Energii, która określa, czy prawo spełnia wymogi transpozycji dyrektywy w sprawie energii odnawialnej. 

REKLAMA

Opóźnienia wydają się być nieuniknione, ponieważ główne sprawy nie były poddane pod dyskusję, a kolejne projekty były przygotowywane w tajemnicy, w dużej mierze bez procesu konsultacji. Kilka błędów politycznych popełniono również, kiedy rządząca koalicja założyła, że zielona energia jest niepopularna w Polsce i mimo pozornego zakłopotania – po kryzysie na Ukrainie – bezkompromisowo blokuje nowe krajowe środki bezpieczeństwa energetycznego – pisze Randy Mott. 

REKLAMA

Pozostała część artykułu Randy’ego Motta na blogu: mottsblog.blogspot.com

Randy Mott