Fundusze Norweskie: Kiedy nabory wniosków o dotacje na energię odnawialną?

Fundusze Norweskie: Kiedy nabory wniosków o dotacje na energię odnawialną?
Watt

W ubiegłym tygodniu rząd zainaugurował Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. Dofinansowanie z tego programu będzie można przeznaczyć m.in. na inwestycje w odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, o dofinansowanie w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w Polsce mogą się starać samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe.

W zależności od obszaru programowego poziom dofinansowania sięga od 45 proc. do 100 proc. Ze 164 mln euro na łagodzenie i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, 140 mln euro to fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG).

REKLAMA

Środki zostaną przeznaczone na realizację projektów w trzech obszarach: energii odnawialnej i efektywności energetycznej; łagodzenia zmian klimatu i ograniczenia narażenia na tego typu zmiany oraz środowiska naturalnego i ekosystemów.

Pierwsze nabory projektów ruszają na początku kwietnia i ma je przeprowadzić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na razie nie znamy jeszcze szczegółowych regulaminów kolejnych konkursów, które przeprowadzi NFOŚiGW, jednak wiadomo, że w najbliższych miesiącach można się spodziewać naborów wniosków  w konkursach związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.

REKLAMA

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Fundusz, planowany jest m.in. nabór wniosków w obszarze „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”, w którym dofinansowanie ma objąć projekty mające na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych. Nabór wniosków ma wystartować 6 kwietnia i potrwa do 15 lipca br.

Tego samego dnia ma się rozpocząć nabór wniosków w konkursie z tego samego obszaru, przeznaczony dla projektów zakładających budowę lub modernizację miejskich systemów ciepłowniczych i eliminację indywidualnych źródeł ciepła. Ten nabór wniosków zakończy się dwa tygodnie wcześniej, w dniu 30 czerwca.

W tym samym obszarze odbędzie się ponadto nabór wniosków na przedsięwzięcia związane z budową instalacji do produkcji paliwa z biomasy leśnej i biomasy rolnej w postaci pelletu. Tutaj na razie znamy tylko przybliżony termin naboru. Wiadomo, że nabór ma się rozpocząć w czerwcu i potrwa do września br.

W takim samym okresie mają się ponadto odbyć nabory wniosków w konkursie z działania „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)”, a także z działania „Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.