Enefit zwiększył produkcję energii odnawialnej o 1/5

Enefit zwiększył produkcję energii odnawialnej o 1/5
Enefit Green

Należący do estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia producent energii odnawialnej Enefit Green w pierwszym kwartale 2020 r. wyprodukował 450 GWh energii ze źródeł odnawialnych, czyli o 1/5 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Energia elektryczna wyprodukowana przez spółkę w ostatnim kwartale wystarczyłaby do zaspokojenia średniego rocznego zużycia 150 tys. gospodarstw domowych.

Jak podkreśla Enefit Green,165 GWh energii odnawialnej wytworzonej w styczniu 2020 r. było najlepszym rezultatem w historii firmy. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniosła w lutym 160 GWh, a w marcu 125 GWh.

Największy wkład miały farmy wiatrowe, które w trakcie pierwszych trzech miesięcy br. wyprodukowały 400 GWh energii elektrycznej. Pozostała energia pochodziła z należących do Enefit Green elektrociepłowni, farm słonecznych, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz hybrydowej instalacji OZE na wyspie Ruhnu.

REKLAMA

– Produkcję w I kwartale br. wspierały korzystne i stabilne warunki pogodowe, dzięki czemu możliwa była poprawa ubiegłorocznego wyniku o prawie jedną piątą. W tym samym czasie spadło jednak wytwarzanie ciepła, co wynikało ze znacznie cieplejszej pogody – komentuje Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green.

Enefit Green to należąca do Grupy Eesti Energia spółka wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych. Posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni fotowoltaicznych w Estonii i Polsce oraz fabrykę pelletu na Łotwie. Jest jednym z największych producentów energii ze źródeł odnawialnych w regionie i największym producentem energii z wiatru.  

REKLAMA

Eesti Energia jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Firma powstała w 1939 r. i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 r.

Dzięki wysokiej produkcji energii odnawialnej przez Enefit Green, w pierwszym kwartale 2020 r. udział OZE w miksie wytwarzania Eesti Energia po raz pierwszy przekroczył 50 proc. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.