Aukcje we Włoszech. Wiatr wygrał wolumenem, fotowoltaiką ceną

Aukcje we Włoszech. Wiatr wygrał wolumenem, fotowoltaiką ceną
EDPR

Włosi rozstrzygnęli kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Wystartować w niej mogli inwestorzy szykujący projekty w dowolnej technologii OZE.

Warunki ostatniej aukcji dla OZE we Włoszech zakładały objęcie wsparciem w postaci gwarantowanej ceny energii źródeł o łącznej mocy 500 MW. Finalnie gwarancje sprzedaż energii zyskały jednak instalacje o mniejszej mocy.

Aukcję zdominował sektor wiatrowy. Wsparciem objęto 18 zgłoszonych przez niego projektów na łączną moc 406 MW. Do tego gwarancje sprzedaży energii uzyskały cztery projekty fotowoltaiczne o całkowitej mocy 19,3 MW.

REKLAMA

Inwestorzy, którzy zgłosili energię z fotowoltaiki, zaoferowali ceny wynoszące od 56 EUR/MWh do 66,3 EUR/MWh w stosunku do ceny referencyjnej na poziomie 70 EUR/MWh.

W przypadku projektów wiatrowych najniższa zgłoszona cena wyniosła 56,9 EUR/MWh i dotyczyła projektu o mocy 37,9 MW mającego powstać w regionie o sugerującej dobre warunki wiatrowe nazwie Benevento. Natomiast najwyższa z cen zgłoszonych przez deweloperów wiatrowych wyniosła 68,4 EUR/MWh.

Poprzednią aukcję Włosi przeprowadzili na początku tego roku. Zaproponowano w niej również do podziału 500 MW. Tamta aukcja w jeszcze większym stopniu została zdominowana przez inwestorów wiatrowych, którzy zabezpieczyli gwarancje sprzedaży energii dla projektów o mocy 495 MW.

Wsparcie uzyskał tylko jeden projekt fotowoltaiczny o mocy 5 MW, którego właściciel zgłosił cenę 60 EUR/MWh.

REKLAMA

Zgodnie z założeniami włoskich władz, w aukcjach zaplanowanych w latach 2018-2020 wiatr i fotowoltaika o jednostkowej mocy ponad 1 MW mają podzielić między siebie 4,8 GW. Dla mniejszych instalacji o mocy do 1 MW przewidziano w latach 2018-2020 aukcje, które mają skutkować budową potencjału rzędu 590 MW.

Włoski rząd chce, aby w roku 2030 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrósł do 27 proc., zakładając przy tym, że dużo wyższy udział energetyka odnawialna osiągnie na koniec kolejnej dekady we włoskim miksie energii elektrycznej. Włoski rząd chce, aby w roku 2030 z OZE pochodziło 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

W tym celu przewiduje się zwiększenie generacji z farm wiatrowych – z około 15 TWh do 40 TWh. Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki ma się zwiększyć z poziomu około 23 TWh do 72 TWh w roku 2030. 

Produkcja energii z elektrowni wodnych ma się utrzymać na koniec przyszłej dekady na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 50 TWh.

Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu, udział OZE w miksie konsumpcji energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie w 2018 roku sięgnął we Włoszech 17,8 proc. i przekroczył poziom, do którego osiągnięcia Włosi zobowiązali się na forum Unii Europejskiej i który w 2020 roku powinien wynieść 17 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.