Niższe ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych

Niższe ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych
Fot. stevendepolo, flickr cc

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Nowa taryfa będzie obowiązywała od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Zmiana dotyczy wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych.

URE informuje, że w nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Ma to oznaczać spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls i o 9,7 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw. URE zaznacza, że do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za jego transport (dystrybucję) – ze względu na skalę działania Polskiej Spółki Gazownictwa, najczęściej wg taryfy tej spółki.

REKLAMA

URE ocenia, że skutek wprowadzenia nowej taryfy w życie dla płatności kompleksowych – łącznie za gaz i jego dostawę – będzie niższy niż w przypadku cen gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz za usługę dystrybucji paliw gazowych.

REKLAMA

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz ma być niższa o 4,85 proc., co oznacza kwotowy spadek jego płatności o 1,02 zł/m-c. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność ma ulec obniżeniu o 6,67 proc. i wyniesie 6,33 zł/m-c.

Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że spadek cen ma być najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, czyli ogrzewających także mieszkania gazem. Tacy odbiorcy, rozliczający się w grupie taryfowej W-3.6, zapłacą o 19,45 zł mniej miesięcznie, co będzie oznaczać spadek płatności o 7,05 proc.

URE przypomina, że nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z listopada 2016 r. wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu: od 1 stycznia 2017 r. – rynek hurtowy, a rynek detaliczny w zakresie LNG i CNG, punktu wirtualnego oraz sprzedaży w trybie przetargów; od 1 października 2017 r. – rynek detaliczny z wyjątkiem gospodarstw domowych, a następnie od 1 stycznia 2024 r. – ceny dla gospodarstw domowych. Uwolnienie cen dotyczy zarówno gazu wysokometanowego, jak i zaazotowanego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.