Estończycy wyprodukują paliwo z odpadów z tworzyw sztucznych

Estończycy wyprodukują paliwo z odpadów z tworzyw sztucznych
Eesti Energia

Eesti Energia rozpocznie współpracę z Politechniką w Tallinie w celu przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w paliwa płynne.

Eesti Energia i Politechnika w Tallinie zamierzają znaleźć rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych, które są produktem ubocznym przemysłowej produkcji ropy naftowej, w celu przekształcania ich w pełnowartościowe paliwa płynne. Innowacyjność projektu ma polegać na znalezieniu zastosowania dla odpadów, które do tej pory były składowane lub spalane.

Estońska grupa energetyczna podkreśla, że istnieje już możliwość przetwarzania zużytych opon wraz z łupkami bitumicznymi, a umożliwienie wykorzystania w ten sposób również tworzyw nienadających się do recyklingu w jeszcze większym stopniu zwiększy znaczenie technologii Enefit.

REKLAMA

Wykorzystanie w zakładach Enefit tworzyw sztucznych do produkcji ropy wraz z łupkami bitumicznymi i pociętymi oponami według szacunków Estończyków pozwoli na przetwarzanie w sposób przyjazny dla środowiska co najmniej 80 tys. ton odpadów rocznie, ograniczając przy tym emisję CO2 i podnosząc jakość paliw płynnych.

Przetworzeniu będą mogły podlegać także zmieszane odpady z tworzyw sztucznych, również te z dodatkami organicznymi i mechanicznymi, takimi jak piasek czy glina, dzięki czemu wyeliminowana zostanie konieczność sortowania i oczyszczania.

Testy laboratoryjne zostaną przeprowadzone we współpracy z uczelnią z Tallina do początku 2021 r. Dalsze kroki to wykonanie prób na sprzęcie testowym i w zakładzie produkującym ropę łupkową oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych i przygotowanie do produkcji. Jej rozpoczęcie zaplanowano na 2023 r.

REKLAMA

Eesti Energia jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią.

Firma powstała w 1939 r. i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W 2019 r. przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 956 mln euro, a EBITDA była równa 260 mln euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 5,5 TWh.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.

Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do estońskiej grupy energetycznej, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.