Fotowoltaika i ładowarki elektryków powstaną w Parku Śląskim

Fotowoltaika i ładowarki elektryków powstaną w Parku Śląskim
Filip Grzegorczyk

Tauron, Fundusz Górnośląski i zarząd Parku Śląskiego na parkingach wokół największego śródmiejskiego parku w Europie planują budowę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię z odnawialnych źródeł.

Podpisany wczoraj list intencyjny określa zasady współpracy trzech podmiotów, które na późniejszym etapie doprowadzą do wdrożenia projektów. Na liście znalazły się, m.in. budowa sieci elektrycznych rowerów i hulajnóg, a także stworzenie kolejki alejkowej. Na parkingach dookoła Parku planowana jest budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z założeniami planu, wypoczywający w Parku Śląskim będą mogli także korzystać z nowej infrastruktury parkowej. Planowane jest postawienie ławek i latarni umożliwiających indukcyjne ładowanie sprzętów elektronicznych, takich jak telefony czy tablety.

REKLAMA

Energetyczną rewolucję przejdą też parkowe budynki. Kultowa hala wystawowa Kapelusz zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki. Energii z OZE będą używać także nowe budynki i infrastruktura parkingowa.

Tauron informuje, że dodatkowo badana jest możliwość wdrożenia nowoczesnej instalacji hybrydowej CHP z wodorowym ogniwem paliwowym.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska. Nasza działalność koncentruje się na Śląsku. Tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna Taurona towarzyszyła transformacji Śląska  – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia

REKLAMA

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, ocenia, że efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego.

– Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Park Śląski to największy śródmiejski park w Europie Centralnej. Leży na styku trzech miast – Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Z racji swojej powierzchni (620 ha) nazywany jest zielonymi płucami Śląska. To właśnie tutaj znajdują się znane w całym kraju obiekty – Stadion Śląski i Hala Wystaw Kapelusz. Co roku park odwiedzają 3 mln ludzi.

Wcześniej Tauron i Fundusz Górnośląski informowały o wspólnych planach budowy na dachach budynków i terenach poprzemysłowych na Śląsku elektrowni fotowoltaicznych o mocy mogącej sięgnąć 100 MW. 

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.