Bloomberg: Polska na celowniku największych inwestorów w OZE

Bloomberg: Polska na celowniku największych inwestorów w OZE
Orsted

Czołowa agencja informacyjna zauważa, że o ile polska energetyka nadal w ponad 70 procentach bazuje na węglu, to jednak nasz kraj podejmuje działania, aby zwiększać udział energii odnawialnej, a zainteresowanie inwestycjami w Polsce – zwłaszcza morskimi farmami wiatrowymi potwierdzają najwięksi gracze na europejskim rynku OZE.

Bloomberg cytuje opinię analityka firmy K2 Management, który podkreśla, że na polskim rynku odnawialnych źródeł energii sporo się dzieje i który odnotowuje duże zainteresowanie inwestycjami w lądową i morską energetykę wiatrową.

Jak ocenia Bloomberg, to „drastyczny zwrot” w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, które będąc początkowo przeciwnikiem energetyki wiatrowej, teraz zaczyna ją wspierać.

REKLAMA

Bloomberg odnotowuje, że plany inwestycji w energetykę odnawialną w naszym kraju wpisują się w założenia wycenianego na 750 mld euro pakietu gospodarczego Unii Europejskiej, który zostanie powiązany z celami klimatycznymi.

Agencja informacyjna powołuje się przy tym na prognozę Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która prognozuje wzrost zainstalowanego potencjału odnawialnych źródeł energii w Polsce w latach 2019-2024 o 65 procent, co ma być głównie zasługą inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

Bloomberg odnotowuje, że po tym okresie w naszym kraju pracę mają rozpoczynać morskie farmy wiatrowe, a polski rynek offshore przyciąga największych inwestorów, wśród których są już Orsted, Equinor, RWE i Iberdrola.

Agencja informacyjna podkreśla też zaangażowanie w inwestycje w offshore największego polskiego państwowego koncernu energetycznego PGE, który zakłada, że postawienie na Bałtyku farmy wiatrowej o mocy 1 GW może kosztować około 12 mld zł.

Agencja informacyjna cytuje Marka Roszaka z DNV GL, który ocenia, że w polskiej strefie Morza Bałtyckiego znajdują się dobre lokalizacje i występują tam dogodne warunki do produkcji energii wiatrowej.

Bloomberg zauważa, że budowie farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku będzie towarzyszyć rozwój projektów wiatrowych u wybrzeży pozostałych państw basenu Morza Bałtyckiego i w tym kontekście polskie offshore staje się elementem „szerszej układanki”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.