Nowelizacja ustawy o OZE po wakacjach

Nowelizacja ustawy o OZE po wakacjach
Ireneusz Zyska. Fot. Newseria

Ministerstwo Klimatu poinformowało o pracach nad projektem kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE potwierdza plan wydłużenia systemu aukcyjnego o 5 lat.

W tym momencie pracujemy nad nowelizacją ustawy OZE, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Wierzę w to, że po wakacjach ustawa zostanie przyjęta przez parlament i będzie prawem obowiązującym – informuje w komunikacie Ministerstwa Klimatu wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska.

Ministerstwo Klimatu potwierdziło, że chce wydłużyć system aukcyjny do 2026 roku, bez czego obecny mechanizm aukcyjny wygasłby w przyszłym roku.

REKLAMA

Chcielibyśmy po konsultacjach z Komisją Europejską wydłużyć okres wsparcia o pięć lat, tak jak pozwala nam na to dyrektywa. Teraz mamy do połowy roku 2021 roku ten okres wsparcia w systemie aukcyjnym. Jest zamiar wydłużenia go o kolejne pięć lat do 2026 roku – zapewnia Ireneusz Zyska.

Resort klimatu wylicza przy okazji uruchomienia realizowanej przez PGE w systemie aukcyjnym farmy wiatrowej Klaster o mocy 97,2 MW, że w wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych w sektorze wiatru na lądzie, a w wyniki aukcji z 2019 r. następne około 2300 MW.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2020 r., dzięki aukcjom w tym roku planowane jest powstanie m.in. elektrowni wiatrowych o mocy około 800 MW.

REKLAMA

Tym samym na lata 2018-2020 założono dla farm wiatrowych dostępny wolumen na poziomie około 4000 MW i Ministerstwo oczekuje, że zostanie on zakontraktowany w całości.

Resort klimatu w komunikacie nie podał innych informacji na temat planowanej nowelizacji ustaw o OZE.

Z informacji przekazywanych wcześniej przez Ministerstwo Rozwoju, które również angażuje się w prace nad regulacjami dla energetyki odnawialnej, wynika, że w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE możemy spodziewać się nowych rozwiązań w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego.

Więcej na ten temat w artykule: Prosument zbiorowy i wirtualnie eksploatowane elektrownie pojawią się w ustawie o OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.