WFOŚiGW w Szczecinie uruchomi pożyczki na energię odnawialną

WFOŚiGW w Szczecinie uruchomi pożyczki na energię odnawialną
Wagner Solar

Szczeciński WFOŚiGW rozpoczyna kolejną edycję programu preferencyjnych pożyczek, które będzie można przeznaczyć m.in. na inwestycje w instalację domowych odnawialnych źródeł energii czy zakup samochodu elektrycznego.

To już kolejna edycja Programu Pożyczek dla Osób Fizycznych realizowanego na terenie województwa zachodniopomorskiego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Program podzielono na kilka linii tematycznych. 

REKLAMA

Ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów oraz zwiększenie efektywności energetycznej poprzez budowę, przebudowę i modernizację indywidualnych źródeł ciepła będzie dofinansowywane w ramach Linii A1.

Preferencyjne pożyczki na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych są dostępne w ramach Linii A2.

Zakup pojazdów elektrycznych, hybrydowych, napędzanych gazem ziemnym oraz napędzanych wodorem może zostać dofinansowany w Linii A3.

Zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych poprzez kompleksowe działania termomodernizacyjne będzie dofinansowywane w ramach Linii A5.

Kwota udzielonej pożyczki stanowi do 100 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 2 proc. w skali roku.

Maksymalny okres finansowania pożyczką wynosi 15 lat, licząc od daty wypłaty pierwszej transzy pożyczki, przy czym pożyczka na zakup pojazdów elektrycznych przyznawana jest na okres 7 lat

REKLAMA

Beneficjent może zwrócić się z pisemnym wnioskiem o wcześniejszą spłatę zobowiązania, ale bez możliwości umorzenia części pożyczki, jeżeli okres udzielenia pożyczki będzie krótszy niż 5 lat.

Kwota umorzenia pożyczki nie może przekroczyć 30 tys. zł.

W przypadku Linii A1 beneficjent może ubiegać się o umorzenie po spłacie: w przypadku budynku istniejącego – 70 proc. udzielonej pożyczki, a wysokość umorzenia może wynieść do 30 proc. wartości udzielonej pożyczki w przypadku budynku istniejącego.

W zakresie pozostałych linii beneficjent może ubiegać się o umorzenie po spłacie 80 proc. udzielonej pożyczki, a wysokość umorzenia może wynieść do 20 proc. wartości udzielonej pożyczki.

Do zaciągnięcia pożyczki uprawnione są osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym, budynkiem mieszkalnym w budowie lub lokalem mieszkalnym w budynku wielorodzinnym, najemcy mieszkalnego lokalu komunalnego, a także osoba której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, zlokalizowanego na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Do zaciągnięcia pożyczki uprawnione są osoby fizyczne, które nie kwalifikują się do rządowego programu Czyste Powietrze, którego realizacją na terenie województwa zachodniopomorskiego zajmuje się również WFOŚiGW w Szczecinie.

Nabór w Programie Pożyczek dla Osób Fizycznych ma charakter ciągły i potrwa do 15 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków.

Szczegółowych informacji bezpośrednio udzielają pracownicy Zespołu ds. Obsługi Osób Fizycznych w WFOŚiGW Szczecinie (ul. Waryńskiego 17), w Koszalinie (ul. Zwycięstwa 111) oraz w Szczecinku (plac Wolności 8).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.