Trigeneracja i fotowotlaika dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Trigeneracja i fotowotlaika dla Centralnego Portu Komunikacyjnego
Centralny Port Komunikacyjny

Polska Grupa Energetyczna zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz węzła kolejowego. Obiekty mają być zasilane gazem ziemnym ze wsparciem paneli fotowoltaicznych. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w piątek na PGE Narodowy.

– Włączamy zielone światło dla zielonych rozwiązań. Nowy port lotniczy wraz z inwestycjami towarzyszącymi powinien w jak największym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii – zapewniał w piątek Marcin Horała, rządowy pełnomocnik ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Dzięki współpracy z PGE powstanie nowoczesna instalacja pomyślana specjalnie na potrzeby CPK. Zastosowane rozwiązania muszą być zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu wpływu infrastruktury na środowisko naturalne – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

REKLAMA

W budowę infrastruktury energetycznej dla CPK największy państwowy koncern energetyczny ma zainwestować w sumie około 300 mln zł.

Moc instalacji pracującej w standardzie trigeneracji ma wynosić od 60 do 100 MW. Jednostka o tej mocy mogłaby zasilić w ciepło ponad 30 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln mkw.

Do tego na miejscu ma powstać duża elektrownia fotowoltaiczna, o której mocy PGE na razie nie informuje.

Współpraca Centralnego Portu Komunikacyjnego i PGE będzie dotyczyła m.in. szacowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło i chłód. Obie strony zadeklarowały, że przygotują też wspólnyharmonogram inwestycji.

REKLAMA

Dzięki projektowi poprawić ma się lokalna infrastruktura energetyczna. Energia i ciepło popłyną również do sąsiadów inwestycji. Skorzystają okoliczne gminy i ich mieszkańcy.

Jak podkreślają przedstawiciele PGE, inwestycja wskaże kierunek, w którym będzie zmierzała energetyka cieplna w przyszłości. Zastosowane na CPK nowoczesne technologie mają być później wykorzystywane przy innych inwestycjach.

PGE zapowiada, że w ramach inteligentnej sieci ciepłowniczej dla CPK zastosuje zwiększające efektywność rozwiązania takie jak odzysk ciepła z infrastruktury IT (np. z serwerowni). Projektanci CPK uwzględnią zaś w projekcie rozwiązania dotyczące elektromobilności, lokalizując na terenie portu lotniczego i w jego sąsiedztwie stacje do ładowania elektrycznych.

– Zastosowanie wysokosprawnych gazowych jednostek kogeneracyjnych i zintegrowanych układów OZE to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które zapewni lokalne bezpieczeństwo dostaw energii i najwyższą efektywność technologiczną – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

To będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw. Ciepło, chłód i energia elektryczna, powstające w procesie trigeneracji, oznaczają wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE. Współpraca z Centralnym Portem Komunikacyjnym to jeden z elementów długoletniego planu inwestycyjnego Grupy PGE angażującego duże środki finansowe i znacząco wpływającego na rozwój polskiej gospodarki. Nasz plan na najbliższe lata to m.in. duże inwestycje w energetykę odnawialną jak Program Offshore na Bałtyku, bloki gazowe dla Elektrowni Dolna Odra, a także budowa nowoczesnej Elektrociepłowni Nowa Czechnica pod Wrocławiem. Każda z tych projektów wpisuje się w polską transformację energetyczną – komentował prezes PGE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.