Solorz kończy z węglem. Zainwestuje w wiatr, słońce, biogaz i wodór

Solorz kończy z węglem. Zainwestuje w wiatr, słońce, biogaz i wodór
Zygmunt Solorz

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza koncern energetyczny, wytwarzający dotychczas energię głównie z węgla brunatnego, ma zakończyć eksploatację elektrowni węglowych do 2030 roku, przechodząc na odnawialne źródła energii rozwijane w ramach nowej spółki PAK Polska Czysta Energia S.A. Na konieczność zmiany modelu biznesowego ZE PAK wskazują jego wyniki finansowe. Ostatnie półrocze firma zamknęła dużą stratą.  

– Zbudowałem już największą w Polsce telewizję, platformę cyfrową, wprowadzałem w Polsce nowe technologie szybkiego Internetu jak LTE czy 5G. Teraz chcę dać Polsce i mieszkańcom naszego kraju coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce – czyste powietrze i  środowisko. Dlatego cieszę się, że ZE PAK będzie pierwszym w Polsce dużym wytwórcą energii, który tak szybko zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych – komentuje Zygmunt Solorz, który posiada większościowy pakiet udziałów w ZE PAK.

Bardzo ważny i perspektywiczny jest w tej strategii zielony wodór, który zdaniem wielu ekspertów może stać się podstawowym paliwem stosowanym zarówno w gospodarce, jak i przez każdego z nas. Wszystko to doskonale wpisuje się również w działalność powołanego przeze mnie Stowarzyszenia Program Czysta Polska – dodaje Solorz.

REKLAMA

Kontrolowany przez niego koncern energetyczny, którego biznes nadal bazuje na węglu, notuje coraz większe straty. Przychody ZE PAK za pierwsze sześć miesięcy wyniosły 1,05 mld zł i były o 1/4 gorsze niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Spółka miała 247,17 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 24,63 mln zł zysku przed rokiem.

Od dłuższego czasu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA sygnalizuje jednak zmianę modelu biznesowego, w czym ma pomóc zatrudniony kilka miesięcy temu na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej Piotr Woźny – były rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem i b. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Transformacja to również szansa na nowe miejsca pracy. Jedną z ważnych naszych inicjatyw jest budowa Centrum Szkoleniowego OZE dla m.in. pracowników Grupy ZE PAK, którzy są zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez Grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE PAK chce być liderem zielonej zmiany i wzorem do naśladowania dla innych producentów energii w Polsce – mówi Piotr Woźny.

Kierunki strategii zakładają, że w grupie energetycznej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza będą uruchamiane kolejne projekty zielonego wytwarzania energii i zostaną stopniowo wygaszone moce w energetyce węglowej. Termin zakończenia produkcji energii z węgla nie jest przypadkowy, spółka zamierza wpasować się w finalne daty wytwarzania energii z węgla wyznaczone w Porozumieniu Paryskim. Takie działanie ZE PAK ma ponadto przyczynić się wydatnie do neutralności klimatycznej Wielkopolski.

Bazowy model funkcjonowania segmentu węglowego zakłada korzystanie z obecnie eksploatowanych odkrywek i brak nowych inwestycji w tym obszarze.

ZE PAK zapewnia, że generacja energii w blokach węglowych w elektrowni Pątnów I „ulegnie skróceniu do czasu funkcjonowania systemu wsparcia w postaci rynku mocy lub innego, który zapewni ekonomiczną efektywność takiej działalności, a nowocześniejszy i bardziej efektywny blok w elektrowni Pątnów II mógłby funkcjonować dłużej, jednak tutaj również warunkiem jest ekonomiczna efektywność jego wykorzystania”. 

REKLAMA

– Nasza strategia jest niezwykle ambitna, część zresztą już realizujemy jak działający blok biomasowy czy plan budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Chcę jednak podkreślić, że jej przeprowadzenie i sukces zakładają odpowiedzialne działanie w perspektywie przyszłości Grupy kapitałowej ZE PAK, jej pracowników, regionu w którym funkcjonuje i partnerów z którymi kooperuje. Chcemy przekonać do naszej strategii zarówno pracowników Grupy ZE PAK, jak i mieszkańców regionu, w którym firma działa – komentuje Henryk Sobierajski, prezes ZE PAK SA.

Jednocześnie z wygaszaniem działalności węglowej rozwijane będą nowe obszary, w których chce zaistnieć ZE PAK.

Pierwszym krokiem w realizacji nowego kierunku jest powołanie nowej spółki PAK Polska Czysta Energia S.A. w ramach struktury ZE PAK, co ma służyć oddzieleniu działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii od aktywności związanej z produkcją energii z węgla. Powołane zostaną również celowe spółki odpowiadające za poszczególne obszary działalności.

W obszarze OZE grupa energetyczna kierowana przez Zygmunta Solorza ma budować farmy wiatrowe i fotowoltaiczne na terenach rekultywowanych będących własnością ZE PAK.

Za rok ma być gotowa pierwsza farma fotowoltaiczna ZE PAK o mocy 70 MW. Za jej budowę będą odpowiadać spółki związane z biznesem Zygmunta Solorza, w tym specjalizująca się w budowie instalacji fotowoltaicznych firma Esoleo.

Ponadto ZE PAK chce inwestować w biogazownie lokowane w miejscach związanych z hodowlą bydła i trzody chlewnej, głównie we Wschodniej Wielkopolsce, a także planuje dalsze rozwijanie produkcji energii z biomasy – m.in. poprzez przystosowanie kotłów węglowych do spalania biomasy w Elektrowni Konin. Istotnym obszarem działalności tej elektrowni ma być ponadto produkcja zielonego wodoru w procesie elektrolizy.

Kilka miesięcy temu ZE PAK informował, że zakupi od firmy Hydrogenics Europe N. V. elektrolizer o nazwie HyLYZER 1000-30 wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem tj. stacją sprężarek 350 bar (2×750 m3) oraz stacją do napełniania magazynów mobilnych oraz usługą uruchomienia i serwisem. Wiadomo, że do produkcji wodoru zostanie wykorzystana technologia tzw. membran protonowymiennych (Proton Exchange Membrane, PEM).

W planach ZE PAK jest nawet opracowanie koncepcji i wdrożenie projektu innowacyjnego miejskiego autobusu wodorowego oraz produkcja zeroemisyjnych napędów wodorowych do łodzi motorowych. Stworzenie projektu napędu wodorowego ma być efektem współpracy z partnerem wyspecjalizowanym w budowie łodzi motorowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.