Projekt z udziałem PSE z ogromną dotacją na budowę sieci

Projekt z udziałem PSE z ogromną dotacją na budowę sieci
A.Kuzminski, flickr cc

Dofinansowanie w łącznej wysokości 719,7 mln euro przyznano Polsce i państwom bałtyckim w ramach unijnego instrumentu Łącząc Europę. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w nową infrastrukturę elektroenergetyczną.

Jak informuje jeden z beneficjentów dofinansowania, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wniosek na dofinansowanie tzw. drugiego etapu synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich został złożony w maju tego roku przez czterech operatorów systemów przesyłowych – obok PSE we wspólny projekt zaangażowały się także litewski LITGRID, łotewski AST i estoński Elering.

Kwota 719,7 mln euro to największe dofinansowanie uzyskane w tym roku w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF) dla projektów związanych z energetyką.

REKLAMA

W tym 493 mln euro zostaną przeznaczone na budowę Harmony Link, podmorskiego połączenia stałoprądowego między Polską a Litwą, realizowanego wspólnie przez PSE oraz Litgrid. Natomiast 166,5 mln otrzymały projekty zakupu i instalacji kompensatorów synchronicznych w państwach bałtyckich.

Pozostałe środki zostaną wykorzystane na modernizację istniejących linii przesyłowych. Wszystkie działania związane są z synchronizacją systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej.

REKLAMA

Jest to kolejne dofinansowanie w ramach CEF, które udało się pozyskać na realizację projektu Harmony Link. W zeszłym roku PSE i Litgrid otrzymały 10 mln euro na realizację fazy przygotowawczej.

Harmony Link będzie drugim połączeniem elektroenergetycznym między Polską a Litwą – od 2016 roku działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca stacje Ełk i Alytus na Litwie.

Jak zapewniają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zakończenie budowy podmorskiego kabla pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu, otwierając drogę do synchronizacji systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej.

Dodatkowo w ramach CEF kwota 43,3 mln euro została przyznana PSE na dofinansowanie budowy linii 400 kV Dunowo-Żydowo Kierzkowo.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.