Zamek Królewski na Wawelu zasili energia odnawialna

Zamek Królewski na Wawelu zasili energia odnawialna
Tauron

Zamek Królewski na Wawelu i Kopalnia Soli w Wieliczce zamówiły zieloną energią od Taurona. Kontrakty są wynikiem wygranych przetargów, które dotyczą dostaw energii elektrycznej w 2021 r.

Zamek Królewski na Wawelu to wieloletni klient Taurona. Po raz kolejny współpraca z tą instytucją kultury odbywała się będzie w wyniku wygranego przetargu. O kontrakt na 2021 rok zabiegało osiem firm, jednak to Tauron przedstawił najkorzystniejszą ofertę cenową oraz spełnił opisane w przetargu warunki zamówienia.

Zamek Królewski na Wawelu zamówił na 2021 rok 1002 MWh energii elektrycznej. Wartość kontraktu wynosi 355 283,59 zł.

REKLAMA

Kolejnym klientem Taurona, który zamówił energię odnawialną od Taurona, jest Kopalnia Soli Wieliczka. Zamówienie obejmuje dostawę 19 500 MWh o wartości 6 905 281,50 zł.

Tauron podkreśla, że przed kopalnią w Wieliczce od niedawna można też doładować elektryczny samochód dzięki udostepnieniu przez spółkę dwóch ładowarek DC o mocy 50 kW. Energia, która zasila stację, w całości pochodzi z certyfikowanych ekologicznych źródeł.

Tauron złożył najlepszą ofertę także w przetargu na dostawę energii do obiektów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.  Wolumen energii elektrycznej objętej tym przetargiem wynosi ponad 51 439 MWh, a jego wartość wynikająca z oferty złożonej przez Tauron to 17 247 587,29 zł.

Wśród innych, znaczących przetargów wygranych w ostatnim czasie przez Tauron, znajduje się również zamówienie ogłoszone przez Grupę Zakupową Gminy Olsztyn. W tym roku grupę tworzy ponad 370 podmiotów. Tauron wygrał nie tylko przetarg na zasilanie oświetlenia ulicznego, ale też na dostawę energii do obiektów.

REKLAMA

Łączne szacowane zużycie energii dla tej grupy zakupowej w 2021 roku wyniesie ponad 129 420 MWh. Wartość umowy dla oświetlenia ulicznego to 4 990 885,38 zł, natomiast kontrakt Taurona na dostawę energii elektrycznej do obiektów opiewa na 40 292 773,91 zł.

Wcześniej w tym roku Tauron informował, że dostarczy wyłącznie zieloną energię także m.in. dla Santader Bank Polska

Do końca 2021 roku Santander Bank Polska będzie korzystał z prądu wytwarzanego w 100 procentach w elektrowniach wodnych Taurona. Kontrakt obejmuje sprzedaż zielonej energii do 538 punktów poboru, czyli oddziałów banku i centrów wspierania biznesu Santander Bank Polska.

Odnawialna energia elektryczna oferowana przez Tauron pochodzi przede wszystkim z jednostek wytwórczych Grupy Tauron – 9 farm wiatrowych i 34 elektrowni wodnych. W tym 5 farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW Tauron kupił w ubiegłym roku. 

Pochodzenie zielonej energii sprzedawanej przez Tauron gwarantuje certyfikat wydawany przez Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE).

Klienci, którzy decydują się na ofertę o nazwie EKO Premium, mają zyskać nie tylko pewność zakupu 100 proc. energii z OZE w przepływie handlowym, ale także możliwość wyboru źródła lub źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.