Kolejny kraj w Europie wprowadzi magazyny energii do aukcji dla OZE

Kolejny kraj w Europie wprowadzi magazyny energii do aukcji dla OZE
Acciona

Niedawno pilotażową aukcję dla odnawialnych źródeł energii przeznaczoną dla projektów hybrydowych i zakładających wykorzystanie magazynów energii przeprowadzili Niemcy. Teraz w ich ślady chcą pójść Hiszpanie, którzy w tym celu właśnie przyjęli nowy rządowy dekret. Nowe prawo ma ponadto na celu przeciwdziałanie możliwej spekulacji w zakresie wydanych warunków przyłączenia do sieci.

Hiszpania jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków OZE w Europie – zarówno jeśli chodzi o inwestycje w energetyce wiatrowej jak i fotowoltaicznej. To w dużej mierze zasługa przeprowadzonych w ostatnich latach aukcji, w wyniku których hiszpańskie władze objęły wsparciem projekty w obu technologiach o mocach liczonych w gigawatach.

Teraz Madryt zdecydował, że będzie organizować kolejne aukcje, przy czym chce w nich premiować projekty hybrydowe – łączące np. technologie wiatrowe i fotowoltaiczne – ale także wykorzystujące magazyny energii.

REKLAMA

Wiadomo, że w aukcjach zostanie zastosowany model wynagradzania określany jako pay-as-bid. Oznacza to, że inwestorzy zyskają gwarancje sprzedaży energii po stawkach, które zaoferowali w aukcji. Gwarancje będą przysługiwać aż przez 20 lat od uruchomienia produkcji energii.

Hiszpańska minister transformacji ekologicznej, Terasa Ribera, ogłosiła, że pierwsza z serii nowych aukcji odbędzie się jeszcze w tym roku, co ma na celu wsparcie krajowej gospodarki, w którą uderzył kryzys będący efektem pandemii COVID-19.

Wkrótce hiszpańskie władze mają ponadto przedstawić szczegółowy harmonogram aukcji na okres 5 lat, przy czym ma on być aktualizowany co roku.

Nowe prawo reguluje też kwestię wydawanych warunków przyłączenia. Na ich wydanie obecnie w Hiszpanii oczekują projekty OZE o łącznej mocy aż 430 GW. Przyjęty dekret wprowadza rozwiązania mające ograniczyć moce w wydawanych warunkach przyłączenia i przeciwdziałać możliwości spekulacji w zakresie uzyskanych pozwoleń.

Pierwsza hybrydowa elektrownia w Hiszpanii

REKLAMA

Doświadczenia w eksploatacji hybrydowych elektrowni OZE, łączących produkcję energii wiatrowej i fotowoltaicznej oraz gromadzenie nadwyżek generacji w bateryjnych magazynach energii ma już na koncie Acciona, która już kilka lat temu uruchomiła  

Hybrydowa elektrownia powstała koło Navarry na północy Hiszpanii. Składa się z podłączonej do sieci turbiny wiatrowej o mocy 3 MW, model Acciona AW116/3000, która wchodzi w skład złożonej z pięciu turbin, eksperymentalnej farmy wiatrowej, uruchomionej jeszcze w roku 2013.

Turbinę wiatrową uzupełniają dwa bateryjne magazyny energii – jednostka o mocy i pojemności 1 MW/0,39 MWh, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostka o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę. W obu magazynach energii wykorzystywane są baterie litowo-jonowe Samsunga.

Współpracę turbiny wiatrowej i magazynów energii optymalizuje oprogramowanie opracowane przez inżynierów hiszpańskiej firmy.

Aktualna energetyczna strategia rządu Hiszpanii zakłada zwiększenie zainstalowanego potencjału OZE w ciągu 10 lat do 60 GW. Ponadto Madryt przyjął cel ograniczenia krajowych emisji CO2 o 90 proc. do roku 2050 w porównaniu do poziomu emisji z roku 1990. Pozostałe 10 proc. redukcji ma zostać osiągnięte poprzez wchłoniecie emisji przez lasy – dzięki zalesieniu do 2050 roku około 20 tys. hektarów rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.