Polska fabryka Panasonica zasilana wyłącznie zieloną energią

Polska fabryka Panasonica zasilana wyłącznie zieloną energią
Tauron

Tauron i Panasonic Energy Poland zawarły kontrakt na produkt EKO Premium. Oznacza to, że fabryka japońskiego giganta, która znajduje się w Gnieźnie, już trzeci rok z rzędu korzystać będzie z prądu wyłącznie wytworzonego w odnawialnych źródłach energii.

Umowa obejmuje dostawę energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych na cały rok 2021. Tauron sprzedaje energię elektryczną do fabryki w Gnieźnie nieprzerwanie od 2016 roku, a od 2019 roku – wyłącznie zieloną energię w ramach produktu EKO Premium.

Zielona energia dla Panasonic Energy Poland ma pochodzić przede wszystkim z elektrowni wiatrowych i wodnych.

REKLAMA

– Panasonic podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie emisji CO2. Dotyczą one m.in. produktów, działalności produkcyjnej, logistyki i biur. Jeśli chodzi o procesy produkcyjne, nasza firma angażuje się w działania mające na celu maksymalne ograniczenie wpływu fabryk Panasonic na środowisko. W te działania wpisuje się nasza współpraca z Tauronem, dzięki której w naszej polskiej fabryce korzystamy z energii pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii – mówi Jarosław Janas, prezes zarządu Panasonic Energy Poland.

Panasonic Energy Poland to jedyna w Polsce fabryka baterii cynkowo-węglowych i alkalicznych Panasonic. Wraz z fabryką w Belgii każdego roku wytwarzają prawie 2 miliardy baterii tej marki.

– Z roku na rok odnotowujemy wzrost zainteresowania zakupem zielonej energii. Rośnie zarówno wolumen sprzedaży, jak i liczba klientów, którzy decydują się na ekologiczną energię. W 2020 roku sprzedamy prawie dwa razy więcej energii z OZE niż w roku ubiegłym – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży na rynku biznesowym w Tauron Sprzedaż.

Potwierdzeniem zakupu zielonej energii w ramach EKO Premium jest certyfikat wydawany przez Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Gwarantuje on sprzedaż energii wyprodukowanej w konkretnym odnawialnym źródle i ściśle określonym czasie do konkretnego klienta. Dzięki temu klient ma pewność, że jest jedynym konsumentem – w przepływie handlowym – zakupionej energii.

Tauron podkreśla, że produkt EKO Premium jest całkowicie niezależny od funkcjonującego w Polsce systemu świadectw pochodzenia – tzw. zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku Tauron informował o sprzedaży pakietu zakładającego dostawy certyfikowanej, zielonej energii także takim firmom jak LOTTE Wedel i Santander Bank Polska.

Pierwsza z tych firm zakontraktowała w Tauron Sprzedaż na trzy lata ponad 51 GWh energii elektrycznej, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię swojego zakładu na warszawskiej Pradze.

Wedel skorzystał z gwarantowanej w ramach oferty EKO Premium możliwości wyboru rodzaju odnawialnego źródła i postawił na energię elektryczną z farm wiatrowych.

Z kolei Santander Bank Polska do końca 2021 r. będzie korzystał z dostarczanej przez Tauoron Sprzedaż energii pochodzącej z elektrowni wodnych. Kontrakt obejmuje sprzedaż zielonej energii do 538 punktów poboru – oddziałów banku i centrów wspierania biznesu polskiego oddziału Santandera.

Tauron obecnie jest właścicielem dziewięciu farm wiatrowych. W ubiegłym roku firma kupiła pięć farm wiatrowych w północnej Polsce, dzięki czemu zwiększyła moc zainstalowaną w technologii wiatrowej do 380 MW.

Firma posiada też 34 hydroelektrownie zlokalizowane na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. Ich łączna moc wynosi 143 MW.

W perspektywie 2030 roku państwowy koncern energetyczny chce produkować ponad 65 proc. energii z OZE, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Do 2025 r. ma rozbudować bazę farm fotowoltaicznych do 300 MW oraz farm wiatrowych na lądzie o kolejne 720 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.