Enel X z nowymi kontraktami na polskim rynku DSR

Enel X z nowymi kontraktami na polskim rynku DSR
Enel X

Należąca do włoskiego koncernu energetycznego Enel spółka Enel X Polska zabezpieczyła w ramach aukcji przeprowadzonej przez PSE kolejne kontrakty w zakresie usług redukcji mocy. Spółka zapewnia, że dzięki efektom tej aukcji pozostaje liderem krajowego rynku usług DSR.

Enel X Polska wygrał aukcje o łącznej wartości 595 MW redukcji mocy w ramach programów Demand Side Response (DSR) na 2025 rok.

Spółka związana z grupą energetyczną Enel świadczy usługi DSR na polskim rynku od 2017 roku. Od tego czasu udział DSR w polskim systemie energetycznym wzrósł do prawie 4 proc. zainstalowanej mocy.

REKLAMA

Enel X niedawno potwierdził, że programy DSR stanowią obecnie ważny element w polskim systemie sieciowym, przechodząc test redukcji mocy z portfelem ponad 140 klientów w ramach programu DSR na 2021 rok.

– Enel X pomaga przedsiębiorstwom uzyskać dostęp do programów Demand Side Response i maksymalizować korzyści, jakie daje udział w nich. Bardzo cieszy nas również fakt, że dzięki temu wspieramy bezpieczne działanie polskiego systemu sieci przesyłowych – mówi Francesco Venturini, dyrektor generalny Enel X.

REKLAMA

Enel X podkreśla, że DSR to jedno z ważniejszych narzędzi służących do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury energetycznej.

Programy DSR wykorzystują elastyczność w zakresie poboru mocy w przedsiębiorstwach z różnych gałęzi gospodarki, przez co wspierają bezpieczeństwo krajowego zasilania i minimalizują ryzyko wystąpienia braków w podaży energii. Firmy biorące udział w programach otrzymują wynagrodzenie za gotowość do reagowania na sytuacje możliwego deficytu w zakresie podaży energii z sieci.

Usługi DSR zwiększają również stabiliność systemu elektroenergetycznego w sytuacji zwiększającego się udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.

Globalnie Enel X zarządza około 6 GW mocy redukcji i około 116 MW pojemności magazynowej, a także działa w sektorze elektromobilności z liczbą ponad 170 tysięcy publicznych i prywatnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych na całym świecie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.