Polski oddział 3M przechodzi na 100 proc. zielonej energii

Polski oddział 3M przechodzi na 100 proc. zielonej energii
3M Superhub Wroclaw

Koncern 3M poinformował,m że wszystkie fabryki i biura firmy w Polsce w tym wrocławski Superhub w tym roku kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Ma to zapewnić zakup gwarancji pochodzenia energii z OZE.

Firma 3M od 2019 roku jest członkiem RE100, globalnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, stworzonej przez The Climate Group. Skupia ona firmy, których ambicją jest pozyskiwanie stuprocentowej energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcja emisji CO2 do atmosfery.

W związku z przystąpieniem do RE100 3M zobowiązało się, że do 2050 roku 100 proc. energii elektrycznej używanej w biurach i centrach produkcyjnych będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Strategia 3M zakłada także, że do 2025 roku co najmniej 50 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich lokalizacjach firmy na świecie będzie pochodzić z OZE.

Ze względu na skalę działalności produkcyjnej w Polsce decyzja o „przełączeniu” się już od początku 2021 na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł w polskich biurach i centrach produkcyjnych, jest ważnym krokiem w wypełnieniu globalnego celu 3M – mówi Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnej 3M.

Centrum produkcyjne 3M we Wrocławiu  tzw. Superhub 3M – jest trzecim największym centrum produkcyjnym firmy na świecie. W stolicy Dolnego Śląska funkcjonuje także 3M Global Service Center – Globalne Centrum Usług Wspólnych, pracujące nad ulepszaniem procesów w skali globalnej.

REKLAMA

W Polsce 3M posiada również zakłady zlokalizowane w Rabce i Janinowie oraz siedzibę 3M Poland w Kajetanach koło Warszawy. Łącznie w Polsce 3M produkuje ponad 12 tys. różnych produktów 3M dla sektora motoryzacyjnego, medycznego, farmaceutycznego, spożywczego, elektrycznego, konsumenckiego czy lotniczego, które od teraz będą wytwarzane przy wykorzystaniu 100 proc. zielonej energii elektrycznej.

Firma 3M podpisała umowę na zakup energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla wszystkich swoich operacji i lokalizacji w Polsce. Energia pochodzi z farm wiatrowych i słonecznych, które są zlokalizowane w kraju. Potwierdzeniem dostarczenia zielonej energii dla 3M w Polsce mają być gwarancje pochodzenia wydane przez Urząd Regulacji Energetyki producentom energii odnawialnej.

Wolumen energii dostarczanej do fabryk i biur 3M w Polsce, który pokryją zakupione gwarancje, wyniesie ok. 60 gigawatogodzin rocznie. Decyzja o zakupie 100 proc. zielonej energii elektrycznej pozwoli zredukować ilość CO2 jakie wytwarzane jest w przypadku energii pozyskiwanej ze źródeł węglowych o ponad 47 tys. ton, co stanowi równowartość dwutlenku węgla, jaką w ciągu 10 lat wychwyci łącznie ponad 700 tys. drzew.

Od 2015 roku firmie udało się ograniczyć zużycie energii o ponad 20 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.