Nowoczesny system pomiarowy w Elektrowni Wodnej Oława

Nowoczesny system pomiarowy w Elektrowni Wodnej Oława
PGE Energia Odnawialna

W należącej do PGE Energia Odnawialna elektrowni wodnej Oława pracuje jedyny w Polsce innowacyjny system pomiarowy służący monitorowaniu stanu technicznego przekładni hydrozespołu. Dzięki temu rozwiązaniu, pracownicy spółki mogą z wyprzedzeniem przygotować się do niezbędnych prac serwisowych i naprawczych.

System monitorujący – tzw. Structural Health Monitoring System – został opracowany dwa lata temu przy współpracy z Katedrą Mechaniki i Inżynierii Materiałowej Politechniki Wrocławskiej. Jego zadaniem jest nie tylko dostarczanie podstawowych danych pomiarowych, ale również wsparcie operatora w podejmowaniu decyzji eksploatacyjnych. Jest to możliwe dzięki informacjom uzyskanym na temat badanej przekładni na podstawie obliczeń zaimplementowanego modelu matematycznego opierającego się na analizie modalnej. Polega ona m.in. na identyfikacji częstotliwości i charakterystyki drgań własnych obiektu oraz współczynników tłumienia.

PEG Energia Odnawialna zapewnia, że system w Oławie pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty związane z nieplanowanymi przestojami i naprawami. Problem ten ma dotyczyć niemal wszystkich elektrowni wodnych posiadających przekładnie przenoszące moment obrotowy z turbiny na generator. Przekładnie są bowiem najbardziej wrażliwym pod względem mechanicznym elementem hydrozespołu.

REKLAMA
REKLAMA

Opracowany na potrzeby PGE Energia Odnawialna system bazuje na zestawie ośmiu czujników oraz mikrofonów kierunkowych. Pozwala to pracownikom elektrowni na stały monitoring aktualnego stanu technicznego urządzenia. Od czasu zainstalowania systemu – na początku ubiegłego roku – przekładnia nie wykazała żadnych symptomów nieprawidłowej pracy.

Wybudowana w 2013 r. elektrownia w Oławie, jest najmłodszą z 29 elektrowni wodnych należących do PGE Energia Odnawialna. Jej dwie turbiny o mocy 1,6 MW każda produkują energię elektryczną w ilości16 GWh rocznie, co pozawala zaspokoić potrzeby około 2,5 tys. gospodarstw domowych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.