Ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE nadal wysokie

Ceny gwarancji pochodzenia energii z OZE nadal wysokie
EDPR

W ubiegłym miesiącu cena gwarancji pochodzenia energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych podobnie jak w styczniu utrzymała się na poziomie powyżej 3 zł/MWh. Towarowa Giełda Energii odnotowała nieznaczny wzrost średniej miesięcznej ceny, która po raz kolejny osiągnęła rekordowy poziom.

W ubiegłym miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii sprzedane zostały gwarancje pochodzenia odpowiadające wytworzeniu 1 482 781 MWh energii odnawialnej, co jest wynikiem słabszym od zanotowanego w pierwszym miesiącu tego roku (3 609 644 MWh) oraz w analogicznym miesiącu zeszłego roku (1 980 233 MWh).

Mimo niższych obrotów w lutym utrzymała się wysoka cena gwarancji, a nawet rosnąc o kilka groszy, osiągnęła najwyższy poziom w historii handlu gwarancjami pochodzenia.

REKLAMA

W lutym miesięczna cena gwarancji pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła w lutym 3,19 zł/MWh i jest to wzrost w stosunku do stycznia 2022 r. o 0,05 zł/MWh.

Oznacza to, że zaledwie w ciągu pół roku średnia cena gwarancji pochodzenia na TGE wzrosła dwukrotnie.

W styczniu 2022 roku średnia ważona cena wyniosła w styczniu 3,14 zł/MWh i był to wzrost w stosunku do grudnia ub.r. o 0,56 zł/MWh. Natomiast w ostatnim miesiącu zeszłego roku średnia cena wyniosła 2,58 zł/MWh i spadła względem ceny z listopada o 0,35 zł/MWh.

REKLAMA

W całym 2021 roku obrót gwarancjami pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE osiągnął wolumen 30 332 268 MWh, co stanowiło najwyższy wynik w historii Rejestru Gwarancji Pochodzenia, a zarazem wzrost o 65,5 proc. w stosunku do roku 2020.

W 2020 roku na TGE sprzedano gwarancje pochodzenia zielonej energii odpowiadające wyprodukowaniu 18 323 232 MWh, co stanowiło spadek o 4,2 proc. w porównaniu do obrotów z 2019 roku.

W Polsce system gwarancji pochodzenia funkcjonuje dzięki przyjętej w 2014 roku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w której wdrożono wybrane założenia unijnej dyrektywy o OZE z 2009 roku, w tym dotyczące mechanizmu gwarancji pochodzenia.

W naszym kraju gwarancje są wydawane w postaci elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia.

Gwarancja pochodzenia jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacji OZE objętej wnioskiem o wydanie gwarancji pochodzenia. Po upływie tego okresu gwarancja wygasa i podlega wykreśleniu z rejestru gwarancji pochodzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.