Mikroelektrownia szczytowo-pompowa zasili australijskie miasto

Mikroelektrownia szczytowo-pompowa zasili australijskie miasto
Dylann Hendricks/Unsplash

Niewielkie miasteczko Walpole w Australii Zachodniej zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii dzięki zbudowaniu mikrosieci bazującej na elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 1,5 MW. Lokalny system będzie mógł współpracować ze stanową siecią elektroenergetyczną South West Interconnected System.

Mikroelektrownię szczytowo-pompową zbudują w ramach wspólnego przedsięwzięcia państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Western Power i lokalna firma Power Research and Development. Instalacja powstanie w kilkutysięcznym miasteczku Walpole.

Elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 1,5 MW będzie wykorzystywała dwie zapory i będzie w stanie gromadzić do 30 MWh energii elektrycznej. Ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

REKLAMA

Instalacja zostanie podłączona do sieci South West Interconnected System (SWIS), rozciągniętej między australijskim wybrzeżem na południu i zachodzie, pomiędzy miastami Kalbarri na północy i Kalgoorlie na wschodzie. Mikrosieć dostarczy energię do ponad 500 lokalnych odbiorców.  

Jak zapewnia Western Power, mimo podłączenia do stanowego systemu energetycznego mikrosieć będzie mogła pracować niezależnie. Zabezpieczeniem dla pracy wyspowej będą zdolności gromadzenia energii w elektrowni szczytowo-pompowej, które mają umożliwić dostarczanie energii do 2 dni. Dodatkowo mikrosieć ma być zasilana przez fotowoltaikę i baterie, co zwiększy możliwości pracy w trybie off-grid.

Na początku kwietnia firma Power Research and Development otrzymała na projekt mikrosieci grant od rządu stanowego w wysokości 2 mln dolarów australijskich (około 6,3 mln zł) w ramach specjalnego funduszu, który ma promować wykorzystanie zielonej energii.

REKLAMA

Australia Zachodnia skazana na OZE

Zlokalizowane na południowym krańcu Australii Zachodniej miasteczko Walpole znajduje się na samym końcu linii o długości 125 km. Jego położenie sprawia, że narażone jest na różne czynniki zakłócające dostawy energii: burze, wyładowania atmosferyczne, pożary itd. Powstająca mikrosieć ma według władz stanowych ograniczyć do 80 proc. przerwy w dostawach prądu.

Australia Zachodnia od dawna boryka się z problemem podłączenia do sieci obywateli zamieszkujących odlegle tereny. Dlatego przedsiębiorstwa energetyczne skierowały większą uwagę na odnawialne źródła energii, które są w tym przypadku rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Należące do rządu firmy Western Power i Horizon Power są pionierami w prowadzeniu projektów mikrosieci w Australii Zachodniej. W lutym firma Western Power uruchomiła największą jak dotąd mikrosieć OZE w nadmorskim mieście Kalbarri, zasilaną energią z paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW oraz elektrowni wiatrowej o mocy 1,6 MW, a dodatkowo wspieraną przez system magazynowania energii o mocy 5 MW i pojemności 2 MWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.