Włochy wprowadzają kary za nadużywanie klimatyzacji

Włochy wprowadzają kary za nadużywanie klimatyzacji
fot. Gritt Zheng/Unsplash

Operacja Termostat! – tak włoskie media określają nowe przepisy wprowadzone przez włoski rząd. Przewidują one nawet 3 tys. euro kary za nadmierne schładzanie budynków w lecie i zbytnie ogrzewanie ich w zimie.

Ograniczenie użycia klimatyzacji to pomysł włoskiego rządu na zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w zeszłym tygodniu klimatyzacja nie może być ustawiona na temperaturę niższą niż 27 stopni Celsjusza w budynkach publicznych, w tym szkołach i ministerstwach, w zimie natomiast grzejniki nie mogą ogrzewać budynków powyżej 19 stopni (z 2 stopniami swobody).

Za nieprzestrzeganie przepisów można dostać grzywnę w wysokości od 0,5 tys. do 3 tys. euro.

REKLAMA

Okres obowiązywania nowego prawa ustalono od 1 maja 2022 roku do kwietnia 2023 roku.

Rosja odcina gaz

REKLAMA

Obniżenie zużycia energii poprzez ograniczone chłodzenie budynków latem ma być sposobem na rosnące ceny energii i niepewność w kwestii dostaw gazu. Włochy 40 proc. tego surowca importują z Rosji, więc obawiają się możliwych działań Kremla i szykują odpowiedź na ewentualne embargo na import rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej.

Według wyliczeń włoskiego rządu ograniczenie użycia klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić w tym roku 4 mld m3 gazu. Premier Mario Draghi twierdzi, że nawet w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji zapotrzebowanie Włoch na ten surowiec będzie pokryte do października br.

W zeszłym tygodniu Moskwa ogłosiła odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii. 27 kwietnia PGNiG potwierdziło, że nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Gazpromu do naszego kraju. Przyczyną ma być negatywna odpowiedź Polski na żądanie zapłaty za gaz w rublach. Działanie rosyjskiego koncernu jest według PGNiG naruszeniem kontraktu jamalskiego, wobec czego Polska zamierza dochodzić swoich roszczeń z tego tytułu. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.