Zakaz sprzedaży kotłów gazowych w Unii Europejskiej od 2029 roku?

Zakaz sprzedaży kotłów gazowych w Unii Europejskiej od 2029 roku?
Robert Kucharski/flicr cc

Komisja Europejska w pakiecie REPowerEU zaproponowała, by kraje europejskie zakazały sprzedaży kotłow gazowych od 2029 roku  komentuje Paweł Lachman, prezes PORT PC.

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje nowych przepisów składających się na pakiet REPowerEU. Nie zabrakło ambitnych celów dotyczących pomp ciepła.

Urzędnicy z Brukseli zaproponowali plan wymagający zainstalowania w Unii Europejskiej około 20 mln pomp ciepła do 2026 roku i prawie 60 mln do 2030 roku. Komisja uznała to za niezbędne, by zwiększać bezpieczeństwo energetyczne UE i zakończyć import paliw kopalnych z Rosji.

REKLAMA

Zwiekszyć efektywność energetyczną budynków

Wsród środków, które mają na celu przyspieszenie i zachęcenie do wdrożenia pomp ciepła, znalazły się surowsze wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także zmiany w wymogach ekoprojektu, które powinny doprowadzić do zaprzestania stosowania „samodzielnych” kotłów na paliwa kopalne (np. gazowych, węglowych i olejowych) najpóźniej do 2029 roku.

Dopuszczalne będzie zastosowanie wysokoefektywnych rozwiązań hybrydowych, czyli pomp ciepła z kotłami gazowymi. Zapowiedziano też zaostrzenie wymagań dotyczących efektywności energetycznej nowych budynków.

Wprowadzenie propozycji daty końca sprzedaży kotłów na paliwa kopalne w 2029 ma kluczowe znaczenie dla branży grzewczej w Polsce i jest krokiem milowym, który pokazuje jednoznacznie i konsekwentnie obrany kierunek zmian w ogrzewaniu budynków – komentuje Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC. – Jednocześnie propozycja Komisji dotycząca zakazu dofinasowania od 2025 roku kotłów na paliwa kopalne będzie mieć istotne znaczenie w kwestii przyszłych zmian w programie Czyste Powietrze – dodaje.

Zwiększenie wykorzystania pomp ciepła jest istotne dla zmniejszenia zużycia gazu ziemnego do ogrzewania i chłodzenia domów, budynków i przemysłu. W dokumencie REPowerEU Komisja Europejska wyznaczyła cel podwojenia wskaźnika wdrożenia, a także odniosła się do zwiększenia produkcji urządzeń i ułatwienia dostępu do finansowania pomp ciepła.

Jak osiągnąć cel

W dokumencie zawarto wiele propozycji, które pomogą przyspieszyć wprowadzanie pomp ciepła na rynek. Należy do nich m.in. zachęcanie państw członkowskich do stosowania środków wspierających w zakresie cen (w tym stosowanie obniżonego VAT-u), aby nakłonić mieszkańców UE do przechodzenia na pompy ciepła, a także mobilizowanie europosłów do skrócenia czasu udzielania dotacji publicznych na kotły wykorzystujące paliwa kopalne w budynkach – do 2025 roku (obecnie jest to rok 2027).

REKLAMA

Za istotne Komisja uznała również stworzenie nowego programu w ramach Funduszu Innowacji, który jest finansowany z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), w celu wspierania innowacyjnej produkcji czystych technologii, w tym pomp ciepła.

Plany średnioterminowe

Jako średnioterminowe działania REPowerEU związane z pompami ciepła KE zaproponowała zwiększenie wiążącego celu w zakresie efektywności energetycznej do co najmniej 13 proc. do 2030 roku (wobec proponowanych wcześniej 9 proc.), a także zwiększenie celu w zakresie udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii w UE do 45 proc. wobec proponowanych obecnie 40 proc.

Ponadto ma zostać utworzone zakrojone na szeroką skalę „partnerstwo na rzecz umiejętności”, które powinno pomóc w przygotowaniu ludzi do pracy w branży pomp ciepła.

Potrzebujemy silniejszego akceleratora

Jak twierdzi Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), KE przedstawiła wiele dobrych elementów układanki, ale nie stworzyła spójnego obrazu sytuacji w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia. – Europa potrzebuje strategii w zakresie pomp ciepła, a branża pomp ciepła – unijnego akceleratora, który przyspieszy ich wdrażanie i pomoże Europejczykom szybciej zrezygnować z paliw kopalnych.

Kwestie szybkiej transformacji rynku urządzeń grzewczych w Europie będą również tematami kolejnego X Kongresu PORT PC, który odbędzie się 2 czerwca 2022 roku w Krakowie. Gramwzielone.pl objęło to wydarzenie patronatem.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.