Co z kolejnymi aukcjami dla OZE?

Co z kolejnymi aukcjami dla OZE?
Vattenfall

Ostatnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii miały sprawić, że inwestorzy z rynku OZE zainteresowani udziałem w systemie aukcyjnym poznają z większym wyprzedzeniem plany rządu w zakresie organizacji kolejnych aukcji nawet do roku 2027. Tymczasem kluczowych parametrów aukcji na kolejne lata nadal nie znamy, a nawet nie wiadomo, kiedy i jakie aukcje mogą się odbyć w roku 2022.

W ubiegłym roku inwestorzy chcący zabezpieczyć wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej cenie nie mieli powodów do narzekań. Urząd Regulacji Energetyki po raz pierwszy w historii obowiązującego od 2016 roku systemu przeprowadził w jednym roku dwie tury aukcji. Pierwsza odbyła się w czerwcu zeszłego roku, a inwestorzy, którzy nie zdążyli zgłosić swoich projektów lub złożyli swoje oferty nieskutecznie, otrzymali drugą szansę w postaci kolejnej tury aukcji przeprowadzonej w grudniu 2021 roku (w tej turze odbyły się m.in. po raz pierwszy aukcje dla hybrydowych instalacji OZE, ale bez skutku w postaci skutecznie złożonych ofert).

Bez aukcji w 2022 roku?

REKLAMA

W tym roku na dwie tury aukcji się nie zanosi, a nawet – mimo że mamy już czerwiec – nie jest pewne, czy odbędzie się chociaż jedna tura aukcji, a jeśli tak, to jakie będą ich kluczowe parametry.

Portal Gramwzielone.pl zapytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska o to, jaki wolumen energii rząd planuje przeznaczyć do zakupu w aukcjach dla OZE w 2022 i 2023 roku dla poszczególnych koszyków aukcyjnych, a także jakie są planowane terminy tych aukcji.

Ministerstwo nie podało szczegółów na ten temat, informując jedynie, że z uwagi na wciąż nieformalny etap prac na projektem rozporządzenia nie można jeszcze przekazać wiążących informacji.

Resort klimatu zapewnił, że ilość i wartość energii planowanej we wszystkich aukcjach w latach 2022–2027 będzie elementem konsultacji publicznych.

Rozporządzenia na wstępnym etapie przygotowań

REKLAMA

Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródłach energii (art. 73 ust. 1) za ogłoszenie i przeprowadzenie aukcji odpowiada Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Aby URE mógł ogłosić aukcje jeszcze w tym roku, potrzebne jest jednak rozporządzenie MKiŚ dotyczące cen referencyjnych dla poszczególnych technologii na 2022 rok, a także rozporządzenie Rady Ministrów określające maksymalne wolumeny i wartości energii możliwe do sprzedaży w tegorocznych aukcjach.

Z informacji uzyskanych w MKiŚ wynika, że projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnych ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w poszczególnych następujących po sobie latach kalendarzowych 2022–2027, znajduje się na końcowym etapie prac wewnętrznych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało już wniosek o wpis do wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, po otrzymaniu którego będzie można skierować projekt do konsultacji publicznych.

Z kolei prace nad drugim kluczowym aktem prawnym – projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii z OZE – mają obecnie skupiać się na analizie danych zgromadzonych z sektora OZE dotyczących kosztów działalności.

Ministerstwo Klimatu zakłada, że oba projekty rozporządzeń zostaną upublicznione na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.