RWE szykuje przejęcie na rynku OZE za 6,8 mld dol.

RWE szykuje przejęcie na rynku OZE za 6,8 mld dol.
fot. RWE

RWE poinformował o przejęciu amerykańskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii Con Edison Clean Energy Businesses. W ten sposób niemiecki koncern energetyczny niemal podwoi portfel operacyjnych aktywów OZE w Stanach Zjednoczonych i stanie się jedną z czołowych firm działających na amerykańskim rynku energii odnawialnej. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych przez RWE od inwestora z Kataru.

Działalność Con Edison Clean Energy Businesses, firmy z siedzibą w amerykańskim stanie Nowy Jork, obejmuje fotowoltaikę, lądową energetykę wiatrową i akumulatory. Poprzez jej przejęcie grupa RWE niemal dwukrotnie zwiększy swój portfel już uruchomionych instalacji OZE w USA – do 7,2 GW.

Przejęcie Con Edison Clean Energy Businesses jest istotnym impulsem dla zielonej ekspansji RWE w Stanach Zjednoczonych, jednym z najbardziej atrakcyjnych i najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej. Unikalne połączenie uzupełniających się portfeli w zakresie lądowej energetyki wiatrowej, słonecznej i akumulatorów tworzy jedną z wiodących firm z branży odnawialnej na rynku amerykańskim – skomentował Markus Krebber, prezes zarządu RWE AG.

REKLAMA

RWE na podium w USA

Spółka RWE AG podpisała z Con Edison, Inc. umowę nabycia wszystkich udziałów w Con Edison Clean Energy Businesses, Inc. Transakcję wyceniono aż na 6,8 miliardów dolarów. 

Con Edison jest wiodącym operatorem i deweloperem elektrowni OZE w Stanach Zjednoczonych, posiadającym około 3 GW mocy operacyjnej, z czego 90 proc. przypada na energię słoneczną. Potencjał rozwojowy wynosić ma ponad 7 GW.

Jak informuje RWE, po zamknięciu transakcji łączna moc jego projektów w Stanach Zjednoczonych w zakresie lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki i akumulatorów osiągnie ponad 24 GW. To spowoduje, że RWE będzie jednym z największych graczy na rynku energii odnawialnej w USA – czwartą firmą w obszarze OZE i drugim największym operatorem elektrowni fotowoltaicznych.

RWE już wcześniej przeznaczył około 15 mld euro brutto na inwestycje w USA w ramach strategii Growing Green, która zakłada globalne inwestycje w OZE na poziomie 50 mld euro do 2030 roku.

REKLAMA

Obecnie RWE ma w USA ponad 30 działających instalacji w obszarze lądowej energetyki wiatrowej, słonecznej i bateryjnej – o łącznej mocy zainstalowanej 4,1 GW.

Oprócz tego kocern chce rozwijać w Stanach Zjednoczonych morską energetykę wiatrową. Wraz z partnerem, z którym utworzył joint venture, firmą National Grid Ventures, RWE wystąpił o dzierżawę obszaru OCS-A 0539 w Zatoce Nowojorskiej, na którym można zainstalować 3 GW mocy.

Inwestor z Kataru

Sfinalizowanie transakcji przejęcia Con Edison jest uzależnione od otrzymania zgód regulatorów. Według założeń nastąpi to w pierwszej połowie 2023 roku.

Finansowanie przejęcia ma nastąpić poprzez instrumenty dłużne i działania kapitałowe RWE. Kapitał zostanie pozyskany dzięki środkom otrzymanym od nowego inwesotra RWE – arabskiego funduszu QIA (Qatar Investment Authority), który obejmie niecałe 10 proc. udziałów w niemieckiej grupie w ramach transakcji wycenionej na 2,427 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.