Rekompensaty za ogrzewanie. Ostatni dzień na wniosek

Rekompensaty za ogrzewanie. Ostatni dzień na wniosek
Pixabay

11 października upływa termin na złożenie przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty wrażliwe oświadczenia do sprzedawców ciepła o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich za odbiorców, dla których stosuje się średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą.

Obowiązek złożenia oświadczenia wynika z ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Należy je złożyć do sprzedawcy ciepła, z którym odbiorca ciepła zawiera albo ma zawartą umowę sprzedaży ciepła.

Przepisy tej ustawy mają na celu wdrożenie działań ochronnych polegających na ograniczeniu wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody nie tylko dla gospodarstw domowych, lecz także dla szeroko rozumianych instytucji użyteczności publicznej, określanych jako podmioty wrażliwe.

REKLAMA

Średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą zgodnie z ustawą ma być stosowana w przypadku dostaw ciepła od zewnętrznego dostawcy od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Jeśli cena wytwarzania ciepła okaże się ceną niższą od wynikającej z ustawy ceny z rekompensatą, wówczas stosowana ma być ta pierwsza.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w przypadku odbiorców wrażliwych (np. szkoły, żłobki czy szpitale) niezłożenie w wyznaczonym terminie oświadczenia uprawnia sprzedawcę ciepła do niestosowania wobec tego odbiorcy średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą.

Złożenie oświadczenia po upływie ustawowego terminu zobowiązuje sprzedawcę ciepła do stosowania wobec tego odbiorcy średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

Wzory oświadczeń są dostępne na stronie MKiŚ pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.