NCBiR dofinansuje hybrydowy projekt energetyczny PGNiG kwotą 35 mln zł

NCBiR dofinansuje hybrydowy projekt energetyczny PGNiG kwotą 35 mln zł
fot. Lotos

Projekt Hy-Chess ma być realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Zakłada opracowanie systemu wytwarzania wodoru i syntetycznego gazu ziemnego z możliwością produkcji i magazynowania energii elektrycznej.

W skład konsorcjum realizującego projekt Hy-Chess oprócz PGNiG wchodzą – jako partnerzy – Politechnika Śląska oraz Instytut Technologii Paliw i Energii. Podpisana z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowa dofinansowania zawarta została w ramach pierwszego konkursu „Nowe technologie w zakresie energii” w obszarze tematycznym „T3. Technologie wytwarzania i wykorzystania wodoru”.

Według umowy NCBiR dofinansuje projekt kwotą 34,3 mln zł. Całkowity budżet projektu wyniesie 120 mln zł.

REKLAMA

Hybrydowy magazyn energii z podsystemem produkcji zielonego wodoru

Pełna nazwa projektu to: System wytwarzania wodoru oraz syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością w zakresie wytwarzania oraz magazynowania energii elektrycznej. Zakłada on zaprojektowanie i budowę demonstratora hybrydowego magazynu energii z podsystemami produkcji: zielonego wodoru, syntetycznego gazu ziemnego (SNG), energii elektrycznej z wykorzystaniem tlenowego spalania, podsystemu magazynowania energii w sprężonym dwutlenku węgla.

Takie hybrydowe magazyny energii miałyby być w przyszłości wdrażane w klastrach energetycznych.

Zaproponowane rozwiązanie to technologia, która ma charakter poligeneracyjny i umożliwia zapewnienie kilku produktów jednocześnie, w tym ciepła, odnawialnego gazu syntetycznego i zielonego wodoru, który zgodnie z europejską i polską strategią wodorową ma stanowić jeden z podstawowych nośników energii w niskoemisyjnej gospodarce – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Technologia z patentem

Dzięki podpisaniu umowy z NCBiR konsorcjum może ruszyć z pierwszym etapem prac – opracowaniem studium wykonalności dla proponowanego magazynu. Ma on potrwać dziewięć miesięcy.

Po pozytywnej ocenie studium przez NCBiR uruchomiona zostanie kolejna transza finansowania w celu realizacji drugiego etapu – budowy i testów instalacji pilotażowej. W trzeciej fazie projektu ma zostać zbudowany demonstrator technologii o mocy 5 MW. Będzie on zlokalizowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie.

W lipcu br. technologia Hy-Chess opracowana przez zespół z Politechniki Śląskiej została objęta ochroną patentową.  

Bardzo dużą zaletą technologii Hy-Chess jest to, iż wykorzystuje ona dostępne rynkowo maszyny i urządzenia. Podstawowym jednak wyzwaniem dla budowy systemu wielkoskalowego jest organizacja miejsca dla magazynowania dwutlenku węgla, pełniącego rolę nośnika energii wyjaśnia prof. Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej.

REKLAMA

Doświadczenie w budowie wielkoskalowych magazynów gazu, które ma lider projektu, może pozwolić na budowę wysokosprawnych hybrydowych systemów magazynowania energii elektrycznej, których pojemność osiągać może poziom kilkuset megawatogodzin – dodaje Łukasz Bartela.

Bilansowanie systemu elektroenergetycznego

Profesor Anna Skorek-Osikowska z Politechniki Śląskiej, pełniąca w projekcie funkcję kierowniczki B+R, podkreśla, że technologia Hy-Chess ma bardzo pożądane dziś funkcjonalności, konieczne do przeprowadzenia transformacji energetycznej, takie jak zdolność bilansowania systemu elektroenergetycznego poprzez magazynowanie energii, w tym wytwarzanie ekologicznych paliw, również na drodze zagospodarowania CO2.

Magazynowanie energii jest aktualnie jednym z najważniejszych wyzwań dla gospodarki – stwierdza dr Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Paliw i Energii. – Nasz projekt podejmuje tę tematykę wielowątkowo. Zintegrowane systemy technologiczne oparte na wodorze mogą istotnie przyczynić się do opracowania efektywnych technologicznie i kosztowo rozwiązań w tym obszarze.

Od pilotażu do komercjalizacji

W pierwszym etapie projektu naszym celem jest udowodnienie nie tylko wykonalności inwestycyjnej, ale w większym nawet stopniu konkurencyjności rynkowej dla proponowanej technologii poligeneracyjnej – zaznacza Anna Skorek-Osikowska.

Doktor Sobolewski podkreśla, że w przygotowaniu każdej nowej technologii do przyszłej komercjalizacji kluczowe jest potwierdzenie jej bezawaryjnego działania w skali demonstracyjnej. Powiększanie skali, czyli przejście od analiz systemowych i badań laboratoryjnych przez testy w skali pilotowej do fazy demonstracyjnej, ostatecznie decyduje o dojrzałości proponowanych rozwiązań.

Musimy pamiętać, że nie wszystkie atrakcyjnie wyglądające koncepcje naukowe sprawdzą się w rzeczywistości technologicznej mówi Aleksander Sobolewski. – Cieszę się, że nasz instytut, posiadając unikalne kompetencje w zakresie badań procesów w instalacjach pilotowych dla przemysłu chemicznego i energetyki, jest częścią tak znakomitego konsorcjum. Nasze doświadczenia i kompetencje stanowią gwarancję, że testy pilotowe, które wykonamy w naszym centrum technologicznym, pozwolą na pozytywną weryfikację technologii Hy-Chess.

Jak podaje PGNiG, własne źródła wytwórcze i magazynowe, a także produkcja i dystrybucja zielonego wodoru będą stanowić istotne elementy działalności biznesowej spółki w przyszłości.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.