NFOŚiGW dofinansuje kogenerację w Nowym Targu

NFOŚiGW dofinansuje kogenerację w Nowym Targu
NFOŚiGW

Dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu zrealizuje inwestycje proekologiczne w obszarze ciepłownictwa. Po ich zakończeniu miejski system uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego. Wartość planowanej inwestycji kapitałowej to 18 mln zł.

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu prowadzi inwestycje: „Budowa źródła ciepła i energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji w MPEC Nowy Targ Sp. z o.o.” oraz „Modernizacja osiedlowej sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ w celu poprawy efektywności dystrybucji ciepła oraz docelowego wykorzystania energii geotermalnej”.

Dwa etapy prac

REKLAMA

W ramach wsparcia kapitałowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planowana jest m.in. budowa kotła szczytowego gazowo-olejowego wraz z modernizacją budynku. Dzięki inwestycji ma zostać zmodernizowany system AKPiA wraz z zabudową nowego serwera i dostosowaniem do nowych funkcji układu sterowania dla docelowego układu źródeł rozproszonych.

W planach jest również montaż węzłów na potrzeby nowych odbiorców dla taryfy WDS oraz wykonanie nowych przyłączy w ścisłym centrum miasta.

Celem spółki jest realizacja działań podzielonych na dwa etapy. W ramach pierwszego – do końca 2023 roku – MPEC chce osiągnąć status efektywnego systemu ciepłowniczego poprzez kogenerację gazową. Ta część przedsięwzięcia odbędzie się dzięki projektowi finansowanemu w ramach programu „Ciepłownictwo Powiatowe” oraz umów na dostawę kogeneratorów i kolektorów słonecznych.

REKLAMA

Etap drugi – do końca 2025 roku – polegać będzie na podłączeniu ciepłowni do geotermii, w tym budowie magistrali geotermalnej (odwiert w Szaflarach). Projekt ma pozwolenie na budowę i będzie podłączony w roku 2024/2025.

Czyste ciepło geotermalne

Jak zaznacza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, jedna z najważniejszych koncepcji tej inwestycji zakłada ograniczenie wzrostu cen ciepła.

To kwestia niezmiernie ważna dla gospodarstw domowych w dobie obecnej sytuacji w Polsce i na świecie (…). Chcemy, aby do Nowego Targu, który zmaga się z problemem jakości powietrza, docierało jako najczystsze ciepło geotermalne – wyjaśnia szefowa resortu.

Przypomnijmy, że do tej pory NFOŚiGW udzielał głównie dotacji i pożyczek. – Teraz w większym zakresie będziemy chcieli udzielać również wsparcia kapitałowego. Dokapitalizujemy przedsiębiorstwo ciepłownicze, które nie ma środków na transformację energetyczną – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.