Morawiecki: Atom najlepszym uzupełnieniem OZE

Morawiecki: Atom najlepszym uzupełnieniem OZE
Mateusz Morawiecki / TVP Info

Polska wybrała partnerów, którzy dostarczą technologię potrzebną do budowy elektrowni jądrowych. Komentując plany rozwoju atomu, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie stoją one w sprzeczności z rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Polska zbuduje elektrownie jądrowe we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Tę decyzję potwierdzili przedstawiciele rządów Polski i USA. Umowa w sprawie budowy reaktorów jądrowych w naszym kraju ma ponadto zostać podpisana z koreańską firmą KHNP.

W planach rządu jest budowa elektrowni jądrowych w trzech lokalizacjach, w których ma pracować w sumie sześć reaktorów. Pierwszą elektrownię jądrową ma postawić Westinghouse, co powinno zostać potwierdzone uchwałą rządu, zaplanowaną do przyjęcia w najbliższą środę.

REKLAMA

Oprócz dużych elektrowni jądrowych w naszym kraju mają powstawać także małe modularne reaktory (Small Modular Reactors, SMR), których budową zajmie się m.in. KGHM.

OZE bezpieczne

REKLAMA

Jeśli te plany zostaną zrealizowane, energetyka jądrowa wypełni dużą część miksu wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, stając się zeroemisyjną alternatywą dla wycofywanych elektrowni węglowych.

We wczorajszym programie „Strefa energii” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że budowa elektrowni jądrowych nie wyklucza jednak rozwoju odnawialnych źródeł energii.

– Będziemy niezależni od wahań cenowych różnych surowców energetycznych za granicą – w szczególności gazu i węgla, którego mamy za mało, a także od kaprysów pogody. Mamy elektrownie wiatrowe i fotowoltaikę, ale słońce nie zawsze świeci, wiatr nie zawsze wieje, w związku z tym elektrownie jądrowe będą pomagały nas uniezależnić od wahań rynkowych i wahań pogody – powiedział Mateusz Morawiecki.

Planujemy budowę elektrowni jądrowych w trzech lokalizacjach, ale myślimy o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii. My promujemy odnawialne źródła energii dlatego, że one nas uniezależniają od arabskiej ropy, rosyjskiego gazu, od kolumbijskiego węgla – od tych węglowodorów, za które płacimy teraz gigantyczną cenę – ale musimy mieć energię dostępną w podstawie – stwierdził premier.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.