PKO VC inwestuje w energetyczny start-up

PKO VC inwestuje w energetyczny start-up
Fusebox

Fundusz PKO VC w partnerstwie z holenderskim koncernem energetycznym Eneco zainwestował w start-up rozwijający narzędzie do lepszego zarządzanie energią.

Fusebox, w który zainwestował PKO VC, to estoński start-up umożliwiający elastyczne zarządzanie zużyciem energii. Spółka dostarcza oprogramowanie, które automatycznie zmniejsza zużycie energii w zależności od jej dostępności oraz ceny.

PKO VC podkreśla w komentarzu, że równoważenie zużycia energii i wytwarzania staje się kluczowe wraz ze wzrostem złożoności systemów energetycznych. Związane jest to z coraz większą popularnością OZE, które są zależne od warunków pogodowych.

REKLAMA

Oprogramowanie Fusebox pozwala unikać przeciążenia sieci, umożliwia odpowiednie przyjęcie wytwarzanej energii odnawialnej oraz efektywne zarządzanie systemami magazynowania energii. 

Bezpieczeństwo i elastyczność sieci 

Proponowane rozwiązanie ma znaczenie dla zapewniania odbiorcom i producentom bezpieczeństwa energetycznego. Gdy występuje deficyt prądu, Fusebox ma zmniejszać zużycie u swoich klientów, np. obniżając o 1 st. C temperaturę w budynkach. Dzięki temu operator sieci unika ryzyka blackoutu.

– Dynamiczna transformacja energetyczna w Polsce i w Europie tworzy znakomitą przestrzeń inwestycyjną. Wejście PKO VC z inwestycją w Fusebox to odpowiedź na duże rynkowe zapotrzebowanie w zakresie rozwoju inteligentnych rozwiązań w energetyce odnawialnej i szansa na wsparcie przyspieszenia jej rozwoju – mówi Rafał Matulewicz, wiceprezes zarządu PKO TFI. 

Rozwiązania oferowane przez Fusebox mają pomagać klientom B2B uniknąć godzin szczytu cenowego, zmniejszyć emisję CO2 i uzyskiwać dochody pasywne, zapewniając elastyczność sieci. Oprogramowanie wykorzystywane jest już u operatorów budynków biurowych, w chłodniach, magazynach, centrach handlowych oraz systemach magazynowania energii.

REKLAMA

 

Rozwiązanie Fusebox może być w przyszłości stosowane również w innych gałęziach przemysłu, np. na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych czy przez producentów energii z OZE.

Fusebox działa na czterech rynkach (Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia) i planuje wejście na rynki skandynawskie, zachodnie oraz środkowoeuropejskie. W tym modelu sprzedaje swoje usługi od 2019 roku.

Współpraca z Eneco

Fusebox w ostatniej rundzie finansowania zebrał 2,5 mln euro.

Obok PKO VC inwestorem został holenderski Eneco. To jeden z największych dostawców energii w Holandii, który w 2020 roku został przejęty przez japońskie Mitsubishi. Poza Holandią Eneco działa również w Belgii, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Jego inwestycja w Fusebox tworzy naturalne pole synergii przy wchodzeniu estońskiej spółki na zachodnie rynki.

– Firma Eneco to dla nas znakomity i wiarygodny partner, który realizuje bardzo ambitny cel uzyskania do 2035 roku pełnej neutralności klimatycznej. Wspólna inwestycja znakomicie wpisuje się również w strategię PKO Banku Polskiego zgodną z założeniami ESG. W ten sposób budujemy międzynarodowe partnerstwa w obszarze energetyki odnawialnej – podkreśla Krzysztof Tokarski, dyrektor zarządzający PKO VC. 

Fusebox chce wykorzystać pozyskane środki, aby powiększyć zespół i wejść na rynek Europy Zachodniej oraz Środkowej, oferując swoje rozwiązanie w modelu SaaS.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.