URE wydał pierwszą koncesję na magazynowanie energii

URE wydał pierwszą koncesję na magazynowanie energii
Rafał Gawin

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) podpisał pierwszą koncesję na magazynowanie energii. Co ciekawe, otrzymały je instalacje, które wcześniej korzystały z koncesji na wytwarzanie energii.

Koncesję na magazynowanie energii – pierwszą w polskim systemie elektroenergetycznym – otrzymały elektrownie szczytowo-pompowe należące do spółki PGE Energia Odnawialna. Jak podkreśla regulator, te jednostki wcześniej korzystały z koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że magazynowanie energii elektrycznej stało się odrębnym przedmiotem działalności gospodarczej objętej koncesją dzięki nowelizacji Prawa energetycznego z maja 2021 roku, która stworzyła prawne podstawy do rozwoju magazynów energii w Polsce.

REKLAMA

Zgodnie z aktualną wersją Prawa energetycznego magazynowanie energii jest rozumiane jako „przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną”.

Natomiast magazyn energii elektrycznej według definicji zawartej w ustawie Prawo energetyczne to „instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”.

Definicje zawarte w Prawie energetycznym pozwalają na uznanie za magazyny energii także elektrowni szczytowo-pompowych.

REKLAMA

Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce

Grupa PGE jest największym w Polsce operatorem elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Obecnie na krajową flotę ESP składa się sześć obiektów, z czego cztery należą do spółki PGE Energia Odnawialna. To największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu (716 MW), a także obiekty Porąbka-Żar (500 MW), Dychów (90 MW) i Solina (200 MW). Po jednej elektrowni szczytowo-pompowej mają też Energa (Żydowo, 156 MW) i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica eksploatujący instalację o mocy 46 MW.

Elektrownie szczytowo-pompowe potwierdziły swoją przydatność dla krajowego systemu elektroenergetycznego jako magazyny energii w maju zeszłego roku, gdy na skutek awarii w Elektrowni Bełchatów pojawiło się zagrożenie blackoutem. W czasie awarii bloków elektrowni w Bełchatowie przy maksymalnym zapotrzebowaniu na energię w systemie elektroenergetycznym ESP należące do spółki PGE Energia Odnawialna dostarczyły do sieci ponad 1,5 GW mocy.

Sygnalizowane w ostatnich miesiącach plany rządu zakładają zwiększenie potencjału krajowych elektrowni szczytowo-pompowych nawet o 5,5–6 GW. Pierwsza z nich miałaby powstać na Dolnym Śląsku. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Powstanie największa elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce.

W ubiegłym tygodniu PGE Energia Odnawialna uzyskała dla swoich ESP dodatkowe źródła przychodów dzięki kontraktom na rynku mocy. Więcej na ten temat w artykule: PGE Energia Odnawialna zakontraktowała trzy elektrownie na aukcji rynku mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.