PGE z dotacją ponad 27 mln zł na rozwój sieci dystrybucyjnej

PGE z dotacją ponad 27 mln zł na rozwój sieci dystrybucyjnej
fot. PGE

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowanie w wysokości ponad 27,5 mln zł. Środki przeznaczone będą na budowę stacji transformatorowo-rozdzielczej w Zamościu.

Pozyskane przez PGE dofinansowanie udzielone będzie w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Całkowity koszt budowy stacji transformatorowo-rozdzielczej PGE w Zamościu wyniesie ponad 47,6 mln zł.

Transformacja sektora energetycznego wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Wsparciem w realizacji tych ambitnych planów są środki pomocowe, w tym pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego. Podpisana dzisiaj umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to pierwsza umowa PGE w ramach Funduszu Modernizacyjnego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Inwestycje PGE w rozwój sieci

Otrzymane od NFOŚiGW środki zostaną przeznaczone na modernizację niezbędnego elementu miejskiej infrastruktury elektroenergetycznej – stacji 220/110/15 kV Zamość.

Podpisana dziś umowa o dofinansowanie stacji Zamość to dla PGE Dystrybucja bardzo ważna deklaracja ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje takie jak ta pomagają optymalizować ambitny plan inwestycyjny spółki, którego realizacja oznacza w efekcie zwiększone bezpieczeństwo dostaw do odbiorców. Niskoemisyjny transport jest jednym z kierunków, w którym zmierza gospodarka i cieszymy się, że NFOŚiGW stwarza warunki ku jego rozwojowi – komentuje Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Modernizowana stacja jest współdzielona, czyli przyłączona bezpośrednio do infrastruktury przesyłowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Do rozdzielni PSE 220 kV wprowadzona jest linia 220 kV Dobrotwór, przez którą odbywa się tranzyt energii w ramach wymiany międzynarodowej. Obiekt ten jest więc współodpowiedzialny za zachowanie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie całego kraju.

REKLAMA

Nowoczesna infrastruktura i innowacyjne rozwiązania technologiczne mają też wpłynąć na poprawę parametrów jakościowych sieci i zmniejszenie jej awaryjności.

Prezes PGE zapowiada, że w najbliższych latach spółka planuje przeznaczyć największe w swojej historii wydatki inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne. – Tylko w najbliższych sześciu latach, do roku 2028, w Grupie PGE wyniosą one nawet 18 mld zł. Zrealizowane inwestycje umożliwią integrację nowo powstałych odnawialnych źródeł energii oraz zapewnią niezawodność dostaw i odpowiednie parametry jakościowe – wyjaśnia Dąbrowski.

Miliard złotych na rozwój inwestycji dla sektora e-mobilności

Projekt PGE uzyskał dofinansowanie w ramach Funduszu Modernizacyjnego i programu „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”. Przemysław Ligenza, prezes NFOŚiGW, przypomina o zasadach tego programu, skierowanego do operatorów systemu dystrybucyjnego.

– W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia inwestycji na budowę linii energetycznych oraz stacji transformatorowych, które są niezbędne do budowy szybkich stacji ładowania pojazdów. Na ten cel przeznaczamy w sumie 1 mld zł w formie dotacji. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego – mówi Ligenza.

Budżet pierwszego zakończonego naboru wynosił 100 mln zł. Jednocześnie od 12 grudnia tego roku do 30 kwietnia 2023 roku można składać wnioski w drugim naborze dla operatorów systemu dystrybucyjnego z budżetem wynoszącym 500 mln zł dodaje prezes NFOŚiGW.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.