Tak wyglądały średnie ceny energii w Europie w styczniu

Tak wyglądały średnie ceny energii w Europie w styczniu
Soto/Pixabay

W styczniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w Unii Europejskiej średnio ponad 127 euro, czyli niemal połowę mniej, niż wynosiła średnia cena z ubiegłego miesiąca. Tak wynika z analizy średnich cen energii przygotowanej przez firmę Energy Solution, zajmującą się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego.

W Polsce średnia cena energii SPOT w styczniu była niższa o blisko 23 proc. m/m i wynosiła 133,12 euro/MWh. Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) spadła w styczniu m/m o około 43 proc. i wyniosła 164,21 euro/MWh

 W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w styczniu wyniosła 186,37 euro/MWh i była o około 16,5 proc. niższa od tej w grudniu. W pierwszym miesiącu nowego roku obserwowaliśmy też spadek i stabilizację cen nośników energii, na co pozytywnie wpłynął wysoki poziom generacji wiatrowej, a także łagodna pogoda – komentuje Edyta Bartoszek, manager ds. zakupów energii elektrycznej i paliwa gazowego, ekspertka firmy Energy Solution.

REKLAMA

Średnia cena dostaw energii elektrycznej Rynku Dnia Następnego (RDN) w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 127,73 euro/MWh – wobec 241,48 euro/MWh w grudniu (-47,11 proc.).

Podwyższona generacja wiatrowa

Jak informują autorzy analizy z Energy Solution, podobnie jak w przypadku zeszłego miesiąca styczeń pod względem wycen na RDN był podzielony na dwa odmienne okresy. Pierwsza część miesiąca to spadek zapotrzebowania w okresie noworocznym z podwyższoną generacją wiatrową. Początek roku odznaczył się w Polsce nowym rekordem w produkcji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych – w poszczególnych godzinach energia wiatrowa stanowiła 32 proc. zapotrzebowania. Ten okres rozliczył się poziomem 548,27 zł/MWh (-28 proc. vs druga połowa miesiąca).

Druga połowa miesiąca cechowała się niższym poziomem generacji OZE (z wyjątkiem dwóch ostatnich dni miesiąca) przy zwiększonym zapotrzebowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego i utrzymującym się wysokim poziomie wyłączeń z pracy głównych bloków polskich elektrowni.

Średni hurtowy koszt energii elektrycznej w ostatnich dwóch tygodniach miesiąca utrzymywał na poziomie 700 zł/MWh. Sytuacja na rynku nadal wygląda znacznie lepiej, niż można było się spodziewać jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a sprzyjający obecnie klimat (pod względem temperatury i oddawanej do sieci energii przez OZE) pozwala na oszczędzanie zapasów surowców energetycznych.

REKLAMA

Mniejsza presja na rynki węgla i gazu

Z analizy wynika również, że średnia cena kontraktów terminowych na 2023 rok wyniosła 164,21 euro/MWh i była niższa od grudniowej aż o 42,8 proc. Wysoka produkcja energii elektrycznej z elektrowni atomowych i źródeł odnawialnych zmniejsza presję na europejskie rynki węgla i gazu.

Na początku roku we Francji dostępnych było 73 proc. z 56 reaktorów w tym kraju. To znacznie więcej niż w ostatnich miesiącach (dla porównania: tylko 40 proc. z 56 reaktorów Francji było dostępnych w sierpniu 2022 roku), co łagodzi niektóre obawy o dostawy energii we Francji i Europie oraz pozytywnie wpływa na wyceny.

Będzie jeszcze lepiej

Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2023 rok kształtowały się w przedziale 791–1029 zł/MWh. Względnie wysokie temperatury w trwającym sezonie grzewczym przy przyroście generacji wiatrowej, a także wysoki poziom wypełnienia magazynów oraz kontynuacja dostaw LNG pozwoliły na oddalenie ryzyka niedoborów podażowych energii w Europie. Efektem tego są obecne spadki wycen na rynku terminowym oraz relatywnie niewysoka wycena SPOT.

Sytuacja podażowa będzie również ulegała stopniowej poprawie wraz z wydłużaniem się dni i większym nasłonecznieniem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.