Potentaci z Wall Street i 1 mld $ na inwestycje w OZE

Potentaci z Wall Street i 1 mld $ na inwestycje w OZE
Fot. SunEdison

Amerykańska firma SunEdison uważana obecnie za największego dewelopera w globalnej branży odnawialnych źródeł energii kontynuuje swoją ekspansję tworząc kolejną spółkę o ogromnym kapitale, który zostanie przeznaczony na przejmowanie aktywów w branży OZE.

SunEdison poinformował o utworzeniu kolejnej spółki, która dzięki funduszom zebranym od giełdowych inwestorów lub banków ma inwestować w projekty OZE.

Wcześniej SunEdison utworzył dwa tzw. yieldco. Pierwszy z tych funduszy – TerraForm Power – debiutując na amerykańskiej giełdzie w 2014 r. zebrał od inwestorów podczas swojego IPO około 500 mln dolarów. Drugi – TerraForm Global – którego IPO odbyło się w ubiegłym miesiącu, jeszcze poprawił ten wynik gromadząc podczas debiutu giełdowego 675 mln dol.

REKLAMA

Jeszcze większym budżetem na inwestycje ma dysponować kolejny z funduszy, o którego utworzeniu poinformował w tym tygodniu SunEdison. Tym razem nowa spółka nie trafi na giełdę, a kapitał na inwestycje pozyska od banków.

REKLAMA

W nowy fundusz o nazwie WSIP Warehouse zaangażuje się czołowy bank inwestycyjny świata Goldman Sachs, który za pośrednictwem funduszu West Street Infrastructure Partners III zainwestuje we WSPI Warehouse 300 mln dolarów.

Do tego finansowanie w wysokości 700 mln dolarów dostarczy konsorcjum banków, w skład którego wejdą inni finansowi potentaci – Morgan Stanley, Bank of America Corp oraz Deutsche Bank AG. W tej kwocie 500 mln dol. konsorcjum banków dostarczy w formie pięcioletniego kredytu, a 200 mln dol. w formie kredytu rewolwingowego.

To kolejna wielka inwestycja SunEdison, który w ubiegłym miesiącu przejął za 2,2 mld dol. firmę Vivint Solar posiadającą kilkunastoprocentowy udział w amerykańskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl