UOKiK sprawdza przetargi spółki PGE Dystrybucja

UOKiK sprawdza przetargi spółki PGE Dystrybucja
Tomasz Chróstny

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej siedmiu przedsiębiorcom. Sprawa dotyczy przetargów prowadzonych przez operatora sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja. Zdaniem Urzędu, uczestnicy przetargów mogli w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że jego zastrzeżenia dotyczą praktyk uczestników 11 przetargów zorganizowanych w 2017 r. przez spółkę PGE Dystrybucja.

Zdaniem UOKiK przedsiębiorcy uczestniczący w tych przetargach mogli podzielić między sobą poszczególne postępowania, ustalając każdorazowo przed rozpoczęciem aukcji elektronicznej, który z nich wygra. Pozostali uczestnicy aukcji mieliby składać jedynie pozorne oferty, mające na celu wywołanie wrażenia istnienia konkurencji w przetargu.

REKLAMA

Dziesięć z przetargów, w związku z którymi mogła zostać zawarta zmowa, dotyczyło budowy punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, a jeden – kompleksowej przebudowy sieci elektroenergetycznej kolidującej z budową drogi ekspresowej S17 w okolicach Garwolina.

REKLAMA

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny informuje, że sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania.

– Uzgadnianie między sobą ofert w przetargach i ustalanie, który z przedsiębiorców wygra, jest złamaniem prawa. Dlatego wszcząłem postępowanie wobec siedmiu podmiotów, które mogły w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia publiczne. Ich łączna wartość wyniosła ok. 9 mln zł. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. ich rocznego obrotu – mówi Tomasz Chróstny.

Postępowanie prowadzone jest wobec następujących przedsiębiorców: EnergoTech z Lublina, ZPUE z Włoszczowy, Przedsiębiorstwa Techniczno-Usługowego Elektra z Lublina, Ekto z Zaścianek, Elmo z Żelkowa–Kolonii, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Farad” z Józefowa oraz Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „Kurpiewski” z Łomży.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.